Wyjątkowa kamienica stanie przy Piotrkowskiej w Łodzi. Jedyny taki budynek w mieście


2021.06.22
Autor: Urbanity.pl
W miejscu po wyburzonym Horteksie wybudowana zostanie ażurowa kamienica z tarasami widokowymi. Inwestycja zostanie połączona z przebudową pasażu Schillera.

- To nie powinno się wydarzyć. Znanego pokoleniom łodzian ogródka kawiarni Hort Cafe nie ma, bo jej właściciele zabrali się samowolnie za remont. Bez wymaganych pozwoleń. Nie udało się także znaleźć inwestora, który pomógłby najemcom odbudować to, co zniszczyli. Miasto, niestety, musiało się z nimi pożegnać, a finał sprawy jest taki, że straty będziemy próbowali pokryć z odszkodowania, a odbudowę ogródka weźmiemy na siebie – zapowiada Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Nowa kamienica przy Piotrkowskiej będzie jedynym takim budynkiem w Łodzi i jednym z niewielu na świecie. W miejscu po ogródku Hort Cafe wybudowana zostanie ażurowa kamienica z tarasami widokowymi, która ma stać się nową atrakcją Piotrkowskiej.

Inwestycja zostanie połączona z przebudową samego pasażu Schillera. Za projekt nowej kamienicy odpowiada Marek Janiak, Architekt Miasta, który inspirował się pracą sprzed kilkunastu lat, którą stworzył wspólnie z Wojciechem Saloni-Marczewskim.

Zaproponowana wtedy idea „drucianej kamienicy” w pasażu Rubinsteina zakładała rekonstrukcję budynku, który stał tam do lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy nie udało się zrealizować projektu, ale teraz pojawiła się taka możliwość w pasażu Schillera, w miejscu po wyburzonym Horteksie. Będzie to ażurowa konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy, wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej i lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zieleń urządzona na jednym z pięter. Będzie to też świetny punkt obserwacyjny na pasaż Schillera i na Piotrkowską, bo są tam trzy tarasy widokowe - mówi Janiak.

Prace przy przebudowie pasażu oraz budowa ażurowej kamienicy rozpocząć się mają w 2022 roku. Obie inwestycje zostaną oddane do użytku za dwa lata.

Komentarze


 • Piotr
  Gość
  2021-06-23 11:48:16
  Weźcie się za oczyszczanie miasta z meneli którzy już praktycznie zamieszkali na Piotrkowskiej. Straż miejska nie ogarnia. Teraz wybudujecie im kolejny przystanek żeby mógł się schować lump. Jako miasto nie macie wstydu żeby pod samym Urzędem miasta siedziały menele teraz jeszcze ogródek i pasaż im zróbcie. Mieszkam tam i widzę co się dzieje. Żenada. To jest wina miasta i służb im podległych którzy powinni ich gonić do skutku. Spisywać itd.

 • Gall
  Gość
  2021-06-23 12:48:49
  Straż miejska woli zakładać blokady niż eliminować meneli to bardziej im się oplaca

 • Łodzianie
  Gość
  2021-06-23 16:14:15
  Ukarać tak aby Polaków tam,zbyt łagodnie się z takimi obchodzi miasto ,to samo było z zakładami Dzierżyńskiego jak i zajezdnia tramwajowa

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.