Miniaturka Willa Ludwika Meyera

Willa Ludwika Meyera
Łódź, Moniuszki 7/9

Mapa
Kliknij, by wczytać mapę

Informacje

Inne nazwy
Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
Dzielnica
Śródmieście
Otaczające ulice
Moniuszki
Rodzaj struktury
Budynek
Rodzaj zabudowy
niska
Funkcja główna
administracji państwowej
Styl architektoniczny
neorenesans
Status
ukończony
Zakończenie budowy
1887
Przebudowy
2009 październik - 2012 styczeń (remont elewacji, zamontowanie stalowych, stylowych schodów przed frontem i przykrycie ich szklaną przesłoną, Po bokach rezydencji odtworzono metalowe ogrodzenie. Zamontowano windę dla niepełnosprawnych. Koszt remontu to 12 mln złotych.)

Dane techniczne

Kondygnacje nadziemne
2

Opis

Willa Ludwika Meyera to obiekt z XIX-go wieku, który stoi w Łodzi w dzielnicy Śródmieście, zlokalizowany jest przy ulicy Moniuszki 7/9. Rzadziej nazywany jest jako Centrum Obsługi Przedsiębiorcy oraz Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Budowa budynku wielorodzinnego dobiegła końca w 1887. W odległości 41 metrów znajdzie się budynek Moniuszki 6/8, 68 metrów dalej znajduje się gmach Mediateka, a 76 metrów dalej znajduje się gmach YMCA.

Informacje dodatkowe

  • wybudowane dla Ludwika Meyera według projektu architekta Hilary Majewskiego
  • gmach składa się z dwóch bliźniaczych willi
  • jeden z ośmiu innych tego typu zabudowań wybudowanych przy ulicy Moniuszki na zlecenie łódzkiego fabrykanta Ludwika Meyera. Meyer budował owe budynki z myślą o ich wynajmie carskim władzom, które pod koniec XIX wieku miały się przenieść z pobliskiego Piotrkowa do Łodzi. Tak się jednak nie stało i ostatecznie tę jak i pozostałe wille wynajęto zamożnym rodzinom fabrykanckim.
  • kilka lat po wojnie, budynki w skutek remontu zostały pozbawione dużej części zdobień i ornamentów. Jednocześnie wprowadziła się tam Centralna Poradnia Przeciwgruźlicza
  • obecnie w jednym ze skrzydeł znajduje się Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, natomiast w drugim Departament Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki
  • jest lustrzanym odbiciem budynku willi spod nr 6/8
Ostatnio zmodyfikowano 2012-07-08 20:14:40

Powiązane firmy

  • Mosaicon - renowacja elewacji z rekonstrukcją brakujących detali sztukatorskich, renowacja stolarki okiennej i drzwiowej, prace konserwatorskie zabytkowego wystroju wnętrz (sztukaterie, polichromie, złocenia)
  • Skanska - prace remontowe i modernizacyjne

Forum opinii Willa Ludwika Meyera

Brak wpisów.

Napisz opinię

Komentujesz jako gość.