Tunel średnicowy w Łodzi. Inwestycja wchodzi w najtrudniejszy etap prac


2023.01.05
Autor: Piotr Maślak
W około jednej trzeciej gotowe są tunele kolejowe pod Łodzią, które powstają w ramach budowy tunelu średnicowego łączącego dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Inwestycja ma być gotowa na przełomie 2024/2025. Co obecnie dzieje się na placu budowy?

Drążenie podziemnych tuneli połączenia kolejowego między Łodzią Fabryczną a Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec odbywa się za pomocą dwóch tarcz - Faustyna i Katarzyna. Tunele gotowe są już w około jednej trzeciej.

Mniejsza z dwóch tarcz TBM „Faustynę” wydrążyła już pierwszy tunel, który połączył komorę startową na ul. Długosza z komorą przy ul. Stolarskiej. Pod koniec września ubiegłego roku wznowiła drążenie tunelu między ul. Stolarską a stacją Łódź Żabieniec. Obecnie Faustyna znajduje się przed ścianą szczelinową przystanku Łódź Koziny (pod ulicą Kasprzaka). Z kolei większa z tarcz - Katarzyna - wchodzi w najtrudniejszy etap w rejonie przystanku Łódź Polesie, gdzie drążony będzie tunel pod budynkami, często o awaryjnym i złym stanie technicznym. Obecnie trwają przygotowania do przejścia przez ścianę szczelinową przystanku Łódź Polesie, a następnie ruszy w stronę Śródmieścia i będzie drążyła dwutorowy tunel w kierunku stacji Łódź Fabryczna.

Z kolei na budowie przystanków "łódzkiego metra" prowadzone są prace na budowie stacji Łódź Śródmieście, Łódź Polesie i Łódź Koziny. Najbardziej zaawansowane są roboty przy realizacji przystanku Łódź Polesie, który mieści się w pobliżu Manufaktury i Starego Cmentarza. Tutaj inwestycja przekroczyła już półmetek zaplanowanych prac. Przystanek Łódź Koziny został wykonany w 45%, a Łódź Śródmieście (na skrzyżowaniu ul. Zachodniej, Kościuszki i Zielonej) w 15%.

Tunel średnicowy w Łodzi ma być gotowy na przełomie 2024/2025.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.