Pod centrum Łodzi pociągi rozwiną prędkość do 200 km/h

2021.11.29

Pod centrum Łodzi pobiegnie odcinek nowej linii szybkiego połączenia Warszawy z Wrocławiem dla pociągów Kolei Dużych Prędkości. Inwestycja powstanie w ramach realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Podpisana została umowa na zaprojektowanie kolejnego tunelu kolejowego, który przebiegał będzie pod Łodzią. W ramach projektu Kolei Dużych Prędkości powstanie odcinek nowej linii łączącej Warszawę z Wrocławiem przez Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie i Łódź.

Projekt wykona konsorcjum firm Metroprojekt i SUD-Architekt Polska, a wartość podpisanego kontraktu wynosi 59,8 mln zł. Inwestorem jest CPK.

Nowy, podziemny tunel kolejowy pod Łodzią będzie miał 4 kilometry długości i pobiegnie od dworca Łódź Fabryczna na zachód w kierunku Lublinka i linii kolejowej do Pabianic. Trasa ta pozwoli pociągom rozwinąć prędkość 160-200 km/h. Jedynym przystankiem na tej trasie w Łodzi będzie dworzec Fabryczny i to właśnie w tym miejscu rozpocznie się drążenie tunelu.

Do końca października przyszłego roku gotowa ma być cała dokumentacja. Budowa ruszyć ma w 2023 roku i zakończyć się w 2027 roku. Wtedy też ma być gotowy port lotniczy CPK w Baranowie między Łodzią a Warszawą.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Fxx
  Gość
  2021-11-30 08:19:57
  Mam nadzieję że nowy tunel zostanie zaprojektowany tak aby wykorzystać do drążenia dużą tarczę TBM używaną obecnie to kopania tunelu średnicowego. W końcu warunki geologiczne są identyczne więc żal byłoby nie skorzystać z gotowego urządzenia...

 • 666
  Gość
  2021-11-30 09:20:31
  Dobrze że będzie podziemna kolej dużych prędkości, jest szansa że dzięki szybszej jeździe nie poskładają się łódzkie rudery nad tunelem

 • Turbokatol
  Gość
  2021-11-30 10:32:37
  Po wieżach w Ostrołęce i przekopie kolejna piramida w celu upamiętnienia braciszków.
  Wątpię czy to coś powstanie, a jeśli już , to jaki będzie tego ekonomiczny rezultat. Zostały jeszcze rzeki do odwrócenia i zasypanie świata elektropojazdami.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.