Miniaturka Pałac Scheiblerów

Pałac Scheiblerów
Łódź, Piotrkowska 266/268

Mapa
Kliknij, by wczytać mapę

Informacje

Inne nazwy
Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej - Budynek A, Pałac Karola Gebhardta
Dzielnica
Śródmieście
Otaczające ulice
Piotrkowska
Kod pocztowy
90-924
Rodzaj struktury
Budynek
Rodzaj zabudowy
niska
Funkcja główna
edukacyjny i naukowy
Styl architektoniczny
eklektyzm
Status
ukończony
Zakończenie budowy
1844
Przebudowy
1891 (przebudowa)
1894 (przebudowa według projektu Franciszka Chełmińskiego w wyniku której powiększono pałac w kierunku południowym o trzy osie. W narożniku wzniesiono wieżę zwieńczoną hełmem w kształcie ostrosłupa, pokrytego łuską z blachy cynkowej. Hełm ten został zwieńczony charakterystycznym masztem z chorągiewką i datą 1894)
1897 (rozbudowa od strony północnej o parterową dobudówkę, mieszczącą salon od ulicy a ogród zimowy od strony podwórza)

Dane techniczne

Kondygnacje nadziemne
3

Opis

Pałac Scheiblerów to gmach z XIX-go wieku, który został zbudowany w Łodzi w granicach dzielnicy Śródmieście, zlokalizowany jest przy ulicy Piotrkowskiej 266/268. Innymi jego nazwami są Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej - Budynek A oraz Pałac Karola Gebhardta. Ten trzykondygnacyjny budynek powstał w 1844. W sąsiedztwie stoją zespół budynków Pałac Roberta Schweikerta, budynek Kamienica Birnbauma oraz Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki.

Informacje dodatkowe

  • wybudowana na zlecenie znanego fabrykanta Karola Gebhardta, według projektu Ludwika Bethiera i Stanisława Balińskiego, pierwotnie była w stylu neoklasycystycznym
  • charakterystycznymi elementami kamienicy są elewacja ozdobioną ośmioma pilastrami rozdzielającymi okna i dwuspadowy dach
  • pałac wielokrotnie zmieniał właściciela. W roku 1852 właścicielem kamienicy został drukarz Leonard Fessler by w roku 1880 wrócić w ręce Karola Scheiblera, który odkupił nieruchomość dla swojej rodziny. W 1886 zamieszkał w nim syn Karol Scheibler junior, generalny spadkobierca imperium przemysłowego.
Ostatnio zmodyfikowano 2012-12-24 20:43:38

Forum opinii Pałac Scheiblerów


  • Marianna
    Gość
    2020-12-30 18:31:26
    Chyba już najwyższa pora,żeby Politechnika Łódzka znalazła lub wybudowała nowy budynek Wydziału Organizacji i Zarządzania.Po pierwsze pałac wymaga pilnego remontu,a jest to obiekt nie byle jaki,po drugie w XXI wieku wydziały politechniki powinny mieścić się w siedzibach stosownych dla tego typu uczelni,nie zaś w zaadaptowanych obiektach zabytkowych.Pałac to nie szacowny,wiekowy obiekt przeznaczony do celów naukowych.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.