Ocieplenie kamienicy korkiem od wina? Łódź z nowatorską metodą


2022.09.26
Autor: Piotr Maślak
Przejęta przez miasto kamienica przy ulicy Włókienniczej 1, która wpisana jest do rejestru zabytków, ma zostać ocieplona nowatorską metodą wykorzystującą korki od wina. Na czym to polega?

Ulica Włókiennicza w Łodzi to symbol miejskiego programu rewitalizacji, w ramach którego remontowanych jest 15 kamienic wraz z przebudową samej ulicy. Ostatnim obiektem, który nie został jeszcze wyremontowany jest nieruchomość przy Włókienniczej 1. Inwestycja jest możliwa dzięki uregulowaniu stanu prawnego kamienicy i wywłaszczeniu jej na tzw. cel publiczny. W zrewitalizowanym budynku znajdą się mieszkania komunalne.

Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków oraz ewidencji, dlatego przy jej ocieplaniu nie można wykorzystać np. styropianu.

Przy termomodernizacji budynku przy ulicy Włókienniczej 1 chcemy sprawdzić nowatorską metodę ocieplania. Zgłosiła się do nas firma, która robi ocieplenia nieruchomości, wykorzystując...korki od wina. Wprawdzie każdy, komu o tym mówimy, wyobraża sobie typowy korek przy korku na ścianie kamienicy, ale ta technologia wygląda inaczej. Materiał przypomina w swoim wyglądzie zaprawę wapienną. Ale to pozwala wykorzystać ją na przykład w budynkach, które objęte są ochroną konserwatorską. Ponadto Politechnika Łódzka planuje włączyć się w ten projekt opomiarowując budynek, sprawdzając jakość takiego rodzaju ocieplenia. Według naszej wiedzy to tak samo korzystny sposób ocieplenia budynku, dający takie same oszczędności w zachowaniu ciepła jak tradycyjne metody. Włoska firma, która wykorzystuje tę metodę, była już na rekonesansie, widziała budynek przy ul. Włókienniczej 1 i jest gotowa podjąć się takiego zadania. Koszty takich prac zazwyczaj są nieco wyższe niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod termomodernizacji, jednak tu firma zdecydowała się wykonać ocieplenie w cenie typowego
powiedział: Sławomir Granatowski, dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu UMŁ

Została już podpisana umowa na wykonanie projektu rewitalizacji kamienicy. Pełna dokumentacja powinna być gotowa za 8 miesięcy.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.