Miniaturka Kamienica pod Gutenbergiem

Kamienica pod Gutenbergiem
Łódź, Piotrkowska 86

Mapa
Kliknij, by wczytać mapę

Informacje

Inne nazwy
Kamienica Jana Petersilge
Dzielnica
Śródmieście
Otaczające ulice
Piotrkowska
Rodzaj struktury
Budynek
Rodzaj zabudowy
średniowysoka
Funkcja główna
handlowo-usługowy
Funkcja dodatkowa
biurowy
Styl architektoniczny
eklektyzm
Status
ukończony
Zakończenie budowy
1896
Przebudowy
2011 (generalny remont elewacji, przywrócono odkryte malunki na frontonie girlandy z dyniami, słonecznikami, winogronami oraz innymi owocami. Przywrócono także metalowe smoki i rośliny, jak i również balustrady z kutego żelaza)

Dane techniczne

Kondygnacje nadziemne
6

Opis

Kamienica pod Gutenbergiem to łódzki gmach w dzielnicy Śródmieście przy ul. Piotrkowskiej 86. Funkcjonuje też jako Kamienica Jana Petersilge. Budowa tego XIX-o wiecznego budynku dobiegła końca w 1896. W odległości 25 metrów znajduje się budynek Piotrkowska 84, 46 metrów dalej znajduje się gmach Kamienica Teodora Steigerta, a 65 metrów dalej znajduje się budynek Piotrkowska 92.

Informacje dodatkowe

 • zbudowana według projektu architektów ? Kazimierza Pomian-Sokołowskiego i Franciszka Chełmińskiego
 • wybudowana dla Jana Petersilge, który 15 grudnia 1893 wykupił parcelę wraz ze znajdującymi się na niej budynkami
 • elewacja bogato zdobiona motywami liści, kwiatów i amorków. Na osi budynku umieszczony został posąg Jana Gutenberga (stąd nazwa kamienicy), natomiast pomiędzy oknami znajdują się medaliony z portretami związanych z drukarstwem wynalazców
 • w okresie międzywojennym w kamienicy znajdowała się siedziba Stronnictwa Narodowego, natomiast w latach od 1972 do 1973 w piwnicy Klub Związku Polskich Artystów Plastyków funkcjonowała galeria
Ostatnio zmodyfikowano 2012-04-06 21:03:32

Forum opinii Kamienica pod Gutenbergiem


 • Artur
  Gość
  2011-07-21 22:06:24
  Kamienica przy ul Piotrkowska 86 ma wlasciciela ,ktory ubiega sie o zwrot wlasnosci. Miasto Lodz podalo do wiadomosco ,ze szuka wlascicieli kamienic by zwrocic im ich majatki, poniewz nie ma pieniedzy na remonty.W tym przypadku jest inaczej. Wlasnosc zabrana bezprawnie nie moze byc zwrocona wlascicielem.Opisujac historie kamienicy zapomiano podkreslic ,ze ostatnim jej wlascicielem byla rodzima Millerow. Jakim prawem miasto rozporzadza cudza wlasnoscia.

 • los
  Gość
  2012-02-09 13:11:46
  to jest ten wlasciciel czy nie?

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.