Budynek jednej z największych instytucji finansowych z początku XX wieku w Łodzi przejdzie remont

2021.05.20

Łódzka kamienica, w której funkcjonowała jedna z największych instytucji finansowych z początku XX wieku przechodzi remont. Budynek przeznaczony zostanie na biura samorządowej administracji województwa.

Kamienica przy ulicy Roosevelta 15 w Łodzi wybudowana została w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich. W tamtym czasie była to jedna z największych instytucji finansowych z początku XX wieku. Pierwotny projekt obiektu to zasługa niemieckiego biura architektonicznego Wilhelma Martensa, które odpowiedzialne było za podobne realizacje m.in. w Berlinie i Hamburgu.

Przez wiele lat kamienica służyła instytucjom finansowym, głównie bankom, dlatego w jej wnętrzach do dziś znajdują się m.in. wodo i ognioodporny skarbiec, pomieszczenia kasowe czy oryginalne szafki dla pracowników.

Modernizacja obiektu prowadzona jest w ramach projektu rewitalizacji, którego częścią jest przebudowa ulicy Roosvelta, OFF Piotrkowskiej oraz całego otoczenia. Kamienica przy Roosevelta przechodzi gruntowny remont, a w środku przywrócony ma zostać pierwotny, historyczny układ pomieszczeń. Po zakończeniu inwestycji w parterze budynku znajdzie się sala obrad, sale konferencyjne oraz gabinety. Pierwsze i drugie piętro przeznaczone zostaną na biura. Dodatkowo budynek zostanie wyposażony w windę. Budynek przeznaczony zostanie na biura samorządowej administracji województwa, w tym m.in. siedzibę Sejmiku Województwa, Departament Infrastruktury oraz Departament Prawno-Organizacyjny Urzędu Marszałkowskiego.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Zab-Bud, a koszt remontu to 15,1 mln zł, z czego większość pochodzi z unijnego dofinansowania.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.