135-letnia fabryka przy Wólczańskiej w Łodzi zaoferuje luksusowe lofty


2022.06.21
Autor: Piotr Maślak, Urbanity.pl
Już niedługo pofabryczny kompleks Smitza i van Enderta przy ulicy Wólczańskiej w Łodzi zmieni się w luksusowe apartamenty stylizowane na lofty. Inwestorem jest spółka Revisit Home.

Dawny zespół fabryczno-mieszkalny przy Wólczańskiej 13 w Łodzi to pozostałość po wzniesionej w 1887 r. myjni jedwabiu i apretury niemieckiego przedsiębiorstwa Smitza i van Enderta. W latach 1896–1897 nastąpiła elektryzacja fabryki, a w 1910 roku rozbudowano ją o dwupiętrową tkalnię. Od roku 1924 funkcjonowała tam spółka akcyjna Przemysł Jedwabny, a po II wojnie światowej m.in. Dziewiarska Spółdzielnia Pracy „Wzór”.

Spółka Revisit Home zamierza przywrócić pofabrycznemu kompleksowi nowe życie. U zbiegu ulic Wólczańska i Więckowskiego powstanie inwestycja pod nazwą Lofty w Fabryce Jedwabiu, w którym znajdą się apartamenty stylizowane na lofty. Prace rewitalizacyjne rozpoczną się po wakacjach i obejmą m.in. wymianę stropów, instalacji wewnętrznych oraz wszystkich innych elementów pozbawionych walorów historycznych (obiekt jest w ewidencji zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej). Pojawi się nowa izolacja fundamentów, a budynki zostaną podwyższone o nową zabudowę.

W ramach inwestycji pojawi się podziemny garaż samochodowy oraz dwa, wybudowane od podstaw budynki, które będą nawiązywały do historycznej zabudowy. Lofty w Fabryce Jedwabiu to łącznie 7 000 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej i 1 000 mkw. pod handel i usługi. Przestrzeń użytkowa zlokalizowana będzie w parterach budynków, wychodząc na ciągnący się między zabudowaniami ogólnodostępny pasaż. Większość mieszkań na najwyższych piętrach będzie będzie miała prywatne ogrody na dachach.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.