Kupiłeś mieszkanie? Czas je wykończyć! Przygotuj sobie listę zakupów


2023.01.23
Autor: artykuł sponsorowany
Urządzanie lub gruntowny remont mieszkania są prawdziwym wyzwaniem. Wykończenie każdego wnętrza wymaga dużo pracy i wysiłku. W dodatku zaczyna się on już na etapie planowania. Do pomieszczeń, w przypadku których lista zadań i zakupów jest szczególnie długa, niewątpliwie należy łazienka. O czym trzeba pamiętać, by cieszyć się dobrze urządzonym, funkcjonalnym pomieszczeniem? Podpowiadamy!

Lista zakupów — dlaczego jest tak ważna?


Wykończenie i urządzenie łazienki to naprawdę skomplikowane przedsięwzięcie. Liczba elementów, które trzeba wybrać i kupić, dla wielu osób bywa zaskoczeniem. W takiej sytuacji łatwo o chaos i przeoczenie z pozoru drobnych kwestii, które z czasem okazują się kluczowe.

Dlatego wszystkie prace mające na celu stworzenie doskonałego wnętrza należy wykonywać z wyjątkową starannością. Nie inaczej jest z planowaniem i poszukiwaniem niezbędnych produktów. Stworzona na podstawie kompletnego projektu lista zakupów pozwoli uniknąć opisanej sytuacji. Dzięki niej oszczędzisz nie tylko mnóstwo czasu (i nerwów), ale także pieniędzy.

Podłoga


Wybierając materiały wykończeniowe do łazienki, trzeba brać pod uwagę specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Oprócz ogólnej wytrzymałości muszą się one cechować odpornością na wodę, parę wodną oraz stosunkowo wysokie temperatury. Wśród podłóg warunki te spełniają m.in. płytki oraz panele z PVC.

Decydując się na płytki, musimy pamiętać o zakupie kleju oraz fug. Z kolei panele często nie wymagają żadnych akcesoriów — wystarczy, że wybierzemy wariant samoprzylepny. Ich zaletą jest możliwość montażu na dowolnej gładkiej powierzchni – w tym również na starych kafelkach.

Wykończenie ścian


Jedną z kwestii, nad którą należy się pochylić najpóźniej na etapie tworzenia projektu łazienki, jest wykończenie ścian. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem są różnego typu płytki, zazwyczaj ceramiczne. Niezależnie od tego, jaki rodzaj kafli wybierzesz, musisz pamiętać o zakupie kleju oraz fugi. Ta ostatnia jest niezbędna również wtedy, gdy zdecydujesz się na płytki rektyfikowane, często nazywane bezfugowymi. To mylące określenie nawiązuje do faktu, że tego typu płytki doskonale do siebie przylegają, dzięki czemu szczeliny między nimi są niemal niewidoczne. Mimo tego wymagają one dokładnego uszczelnienia w postaci fug.

Ściany w łazience można również po prostu pomalować. Jest to znacznie tańsza opcja niż układanie płytek. W dodatku wszelkie prace możesz wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak o wyborze odpowiednich do tego celu produktów — zwłaszcza farb. Do stosowania w łazienkach nadają się:

- lateksowe farby akrylowe,
- farby ceramiczne,
- farby emulsyjne z dodatkiem silikonu.

W niektórych przypadkach malowanie musi być poprzedzone przygotowaniem ściany. Bardzo ważne jest wypełnienie ewentualnych ubytków i wygładzenie nierówności przy pomocy gipsu lub gładzi szpachlowej. Następnie należy nałożyć specjalny grunt pod farbę i... zacząć malowanie.

Wanna czy prysznic?


To jedno z najważniejszych pytań, jakie należy sobie zadać podczas projektowania łazienki. Dla wielu osób odpowiedź na nie jest oczywista. Niektórzy jednak nie mają określonego zdania na ten temat. Wówczas należy dokładnie przeanalizować potrzeby swoje i innych domowników, ilość miejsca w łazience i wiele innych kwestii.

Opowiedzenie się za jedną z opcji nie oznacza jednak końca podejmowania decyzji. Czy w Twojej łazience zmieści się wanna wolnostojąca, czy potrzebujesz modelu narożnego? Wolisz prysznic z głębokim brodzikiem, czy typu walk-in? Jaką armaturę wybrać?

Zarówno montaż prysznica, jak i wanny, wiąże się z koniecznością zakupu dużej liczby akcesoriów i materiałów. Aby mieć pewność, że niczego nie przeoczysz, możesz skonsultować się z ekipą remontową lub architektem wnętrz. Pozwoli Ci to stworzyć dokładną listę zakupów, a także uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Nie zapomnij o dodatkach


Aby uznać listę zakupów za naprawdę kompletną, nie zapomnij o dekoracjach i dodatkach. Nawet jeśli nie są to elementy niezbędne do tego, by komfortowo i bezpiecznie korzystać z łazienki, warto wziąć je pod uwagę już na etapie projektowania i uwzględnić w kosztorysie. W tej kategorii znajdą się przede wszystkim różnego rodzaju tekstylia (dywaniki, zasłonki), ramy luster, kwietniki, ale także oświetlenie dekoracyjne lub akcesoria (podstawki pod świece itp.). Jeśli planujesz umieścić we wnętrzu np. radio lub inny sprzęt grający, również pomyśl o tym odpowiednio wcześniej. To dzięki różnego rodzaju dodatkom i gadżetom Twoja łazienka nabierze charakteru, a korzystanie z niej będzie prawdziwą przyjemnością.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.