Ponad 3,5 kilometra nowego torowiska powstanie w Bydgoszczy


2026.06.24
Autor: Piotr Maślak
Nowa linia tramwajowa wzdłuż ulicy Solskiego ma stać się jednym z najważniejszych projektów transportowych realizowanych obecnie w Bydgoszczy. Inwestycja o wartości ponad 107 mln zł obejmie budowę około 3,6 km dwutorowego torowiska, nowej pętli Bielicka

Konsorcjum tworzone przez Mirbud i Kobylarnię podpisało kontrakt dotyczący budowy nowej inwestycji tramwajowej w Bydgoszczy. Stronami umowy są Miasto Bydgoszcz, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.

Projekt przewiduje budowę dwutorowej linii tramwajowej wzdłuż ulicy Solskiego i będzie miała około 3,6 km długości. Nowa infrastruktura zostanie poprowadzona od ronda Kujawskiego do pętli Bielicka, która również jest częścią zadania. Uzupełnieniem inwestycji będą nowe przystanki tramwajowe, pętla tramwajowo autobusowa, chodniki, drogi rowerowe oraz parkingi typu Bike&Ride. Zaplanowano także przebudowę części układu drogowego, aby dostosować go do nowej infrastruktury transportowej.

Wartość podpisanego kontraktu przekracza 107 mln zł. Ponad 63,5 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Generalny wykonawca inwestycji ma 27 miesięcy na realizację zadania. Nowe torowisko powinno być gotowe w drugiej połowie 2028 roku.