Jak urządzić przedpokój w dużym mieszkaniu?


2023.03.07
Autor: artykuł sponsorowany
Duża przestrzeń to nie powód do narzekań – ale może sprawić trochę problemów organizacyjnych. Z jednej strony spora ilość miejsca daje dużą swobodę komponowania, z drugiej – potencjalnie naraża nas na projektanckie wpadki. Jeśli więc przedpokój w twoim mieszkaniu jest duży, warto maksymalnie wykorzystać jego potencjał, nie rezygnując jednak z poczucia oddechu ani z dobrego smaku. Sprawdź kilka porad na urządzenie dużego przedpokoju.

Ciesz się przestrzenią – nie zagracaj!


Duża przestrzeń to ogromny atut mieszkania, dlatego nie warto zagracić przedpokoju wszystkim, co nie zmieściło się w mieszkaniu. Swobodne przejście między pokojami i spora ilość miejsca na oddech stanowią wartość samą w sobie – dzięki nim nie masz poczucia przebywania w klatce.

Podczas urządzania dużego przedpokoju staraj się więc zachować złoty środek między zaaranżowaniem całej dostępnej przestrzeni a przyjemnym poczuciem swobody, jaki daje puste pomieszczenie. Zapasowe miejsce może się z resztą przydać incydentalnie – np. gdy trzeba rozwiesić duże ilości prania, ugościć kilka koleżanek, z których każda przywiozła dziecko w wózku, rozłożyć wszystkie tory kolejki elektrycznej albo ułożyć puzzle na 3000 elementów. Brzmi abstrakcyjnie? Być może, ale nigdy nie wiesz, kiedy i do czego przyda ci się dodatkowe miejsce, dlatego w miarę możliwości staraj się zachować jego charakter.

Funkcjonalne szafy i schowki


Przedpokój to doskonałe miejsce do ulokowania szaf i skrytek. Jeśli jest wystarczająco duży, istnieje szansa, że nie będziesz musiał ich uwzględniać w żadnym innym pomieszczeniu, a to pozwoli na ich znacznie swobodniejszą aranżację.

Wybieraj segmentowe szafy przesuwne – nie tylko są one wyjątkowo pojemne, ale też rozkład możesz komponować według własnych preferencji. Skrzydła z luster pozwolą dodatkowo powiększyć optycznie pomieszczenie, dzięki czemu nie odczujesz straty miejsca poświęconego na wstawienie szafy. Na ścianach możesz również umieścić wiszące wieszaki i półki, które pomieszczą odzież wierzchnią, parasole, buty czy inne akcesoria. Jeśli masz kota, duży przedpokój idealnie nadaje się do zaaranżowania dla niego sali zabaw, dzięki umieszczeniu na ścianie kilku podestów, schodków i miejsc do leżenia, znajdujących się na różnych wysokościach.

Podłogi i ściany – funkcjonalne i estetyczne


Na szczególną uwagę zasługują na przedpokoju podłogi i ściany. Powinny one być odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu – to tutaj osadzi się większość zanieczyszczeń z butów, kurtek czy psiej sierści, gdy pupil otrzepie się energicznie po powrocie ze spaceru.

W przypadku podłóg wybieraj wytrzymałe materiały: płytki lub panele. Wykładzina czy dywan nie będą najlepszym rozwiązaniem, podobnie jak linoleum, które dawno już wypadło z łask i póki co nie powróciło w spektakularnym stylu.

Taki właśnie comeback zaliczyły natomiast fototapety – zamiast młynów wodnych i jeleni na rykowisku, pojawiło się mnóstwo wzorów dopasowanych do wymogów i poczucia estetyki wszystkich zainteresowanych. Fototapeta to świetne rozwiązanie na przedpokój – jeśli zostanie pochlapana, wystarczy przetrzeć ją delikatnie wilgotną ściereczką i po zabrudzeniu nie pozostanie śladu.

Co do wzorów – możliwości są niemal nieograniczone. Przejrzyj te dostępne na https://redro.pl/fototapety/przeznaczenia/do-przedpokoju/ a przekonasz się, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na przedpokoju szczególnie dobrze wyglądają pejzaże – zamglone górskie szczyty czy zasłane dojrzałym zbożem łąki. Wielkim zainteresowaniem cieszą się również wzory imitujące materiały budowlane: kamień, cegłę, drewno czy marmur. Doskonale sprawdzą się również delikatne wzory florystyczne, nadające przedpokojowi kojącego wydźwięku – a taką przecież energią powinno cechować się pomieszczenie, które widzisz jako pierwsze po wejściu do domu. Dobrym wyborem będą także wzory bardziej abstrakcyjne: geometryczne, mandale, drobne printy. Jeżeli jesteś miłośnikiem sztuki, fototapeta to pole do popisu dla twojej fantazji: wybierz wariacje na temat dzieł klasycznych, minimalistyczne szkice, odważne grafiki lub całkiem szalone abstrakcje – to twój dom i twoje zasady.

Na przedpokoju możesz również zastosować ozdoby, przy czym należy uważać, aby z nimi nie przesadzić. Rolę dekoracji może z powodzeniem spełnić jeden starannie wybrany przedmiot – stylowa lampa na komodzie, metalowy wieszak w stylu loftowym czy bambusowy stołek do zakładania butów. Sprawdzi się również lustro na nóżkach, wolnostojący wysoki wazon czy fantazyjny wieszak na klucze.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.