Inwestycja w apartamenty – dlaczego warto?


2023.03.08
Autor: artykuł sponsorowany
Chcesz zarabiać na nieruchomościach? Jedną ze strategii inwestycyjnych jest zakup apartamentu. Dlaczego to dobry sposób ulokowania oszczędności? Poznaj 5 powodów, dla których inwestowanie w apartamenty się opłaca.

Apartamenty inwestycyjne to atrakcyjna stopa zwrotu


Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości pod wynajem, możesz zadawać sobie pytanie, czy warto inwestować w apartamenty nad morzem. Zyski mogą przewyższać dochód uzyskiwany z wynajmu długoterminowego. Dlaczego? Ile konkretnie można zarobić?

Powody, dla których inwestowanie w apartamenty oznacza wyższy zwrot:
- apartamenty pod wynajem krótkoterminowy budowane są w obiektach atrakcyjnie położonych, najczęściej w pasie nadmorskim lub w górach,
- doba pobytu w apartamencie często kosztuje więcej niż doba hotelowa, co ma związek z wyższym standardem,
- obiekty, w których znajdują się apartamenty inwestycyjne, zazwyczaj są przystosowane do przyjmowania gości przez cały rok.

Ile można zarobić, decydując się na inwestycje w apartamenty hotelowe? Trudno wskazać konkretne kwoty, ale – korzystając z materiałów przygotowanych przez deweloperów – można wskazać, że roczna stopa zwrotu wynosi od 6 do 8 proc.

Inwestycja w apartamenty hotelowe to zakup wakacyjnego mieszkania


Zdarzyło Ci się policzyć, ile na przestrzeni lat wydałeś na zakwaterowanie podczas urlopu? To spora kwota, prawda? Inwestycja w apartamenty na wynajem może Ci się opłacać, gdy wolne dni w ulubionej destynacji spędzasz częściej niż raz w roku – w ten sposób zyskujesz prywatną kwaterę, w której możesz odpoczywać w dowolnym terminie.

Chociaż zakup apartamentu nad morzem czy w górach wiąże się z wysokim kosztem początkowym, to zwrot możesz uzyskać już w ciągu kilkunastu lat. Dlaczego? Z jednej strony zarabiasz na udostępnianiu gościom należącego do Ciebie apartamentu, z drugiej oszczędzasz na wynajmie noclegu. Inaczej mówiąc, to połączenie wygody z zarabianiem.

Apartamenty pod inwestycje to inwestowanie pasywne


Inwestycja w apartamenty hotelowe to inwestowanie pasywne – uzyskujesz dochód z wynajmu krótkoterminowego należącego do Ciebie apartamentu. Jednocześnie nie musisz samodzielnie zajmować się zarządzaniem nieruchomością – tym zajmuje się profesjonalna firma. Do jej zadań należy m.in. zameldowanie i wymeldowanie gości, sprzątanie apartamentów i prowadzenie działań reklamowych.

Profesjonalne zarządzanie apartamentami pod wynajem oznacza dla Ciebie:
- brak konieczności angażowania się w funkcjonowanie obiektu – w tym szukania najemców,
- atrakcyjny podział zysków – przykładowo 70 proc. dla Ciebie, 30 proc. dla operatora,
- brak ograniczeń terytorialnych – inwestycja w apartamenty położone nad morzem czy w górach nie wymaga od Ciebie obecności na miejscu.

Inwestowanie w apartamenty to nabycie cennego składnika majątku


Wystarczy prześledzić dane historyczne, aby przekonać się, że od czasów po II wojnie światowej wartość nieruchomości nieustannie rośnie. Kupując dziś apartamenty inwestycyjne, nabywasz cenny składnik do posiadanego już majątku. W przyszłości inwestycja w apartamenty może okazać się bardzo zyskowna. Wzrost wartości nieruchomości nie jest jednak jedynym tego powodem.

Zasoby działek nad morzem, a zwłaszcza w niewielkiej odległości od plaży, wciąż maleją. Zwłaszcza w najpopularniejszych kurortach za kilka czy kilkanaście lat firmy deweloperskie nie będą mogły już zaproponować klientom apartamentów w odległości kilkuset metrów od plaży. Wówczas też apartamenty pod inwestycje nad morzem położone w tak atrakcyjnych punktach będą dostępne tylko na rynku wtórnym.

Apartamenty pod inwestycje nad morzem to niskie ryzyko


Chociaż pandemia uświadomiła wielu osobom, że inwestowanie w nieruchomości nie jest pozbawione ryzyka, to jednak jest ono dużo mniejsze niż w przypadku np. inwestowania na giełdzie. Nieruchomości to dobra podstawowe, na które zapotrzebowanie występuje zawsze, mimo że sama branża podlega cyklowi koniunkturalnemu.

Aby zwiększyć obłożenie, apartamenty pod inwestycje powinny:
- mieć kompaktowy metraż i widok na morze,
- znajdować się w obiekcie, który będzie zapewniał gościom dostęp do np. strefy SPA, basenu czy restauracji,
- być zlokalizowane w miejscowości cieszącej się dużą popularnością wśród turystów.

Jak widać, inwestowanie w nieruchomości budowane z myślą o wynajmie krótkoterminowym jest atrakcyjną alternatywą dla innych sposobów lokowania oszczędności. Warto ją rozważyć, zwłaszcza gdy zakup lokalu może zostać sfinansowany gotówką.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.