Ogromny kolektor będzie chronił zabytkowe Stare Miasto w Poznaniu


2024.08.05
Autor: Piotr Maślak
W ramach budowy inwestycji firmy Vastint Poland na terenie Starej Rzeźni w Poznaniu, trwa przebudowa kolektora burzowego, który chronił będzie to miejsce przed skutkami ulew i nawałnic

Kolektor to betonowa rura o średnicy 1,6 m, zaprojektowana, aby skutecznie odbierać nadmiar wody z opadów nawalnych, które stają się coraz częstsze w dobie zmian klimatycznych. W Poznaniu takie gwałtowne zjawiska występują około dziesięciu razy w ciągu roku. Cieszymy się, że możemy przysłużyć się Poznaniowi. Inwestycja nie będzie bezpośrednio służyć osiedlu powstającemu w rewitalizowanej Starej Rzeźni, ale wszystkim mieszkańcom miasta - mówi Ewa Łydkowska, rzeczniczka prasowa Vastint Poland.

Nowy kolektor burzowy będzie miał łączną kubaturę ponad 720 m³ i długość 360 metrów. Betonowa rura umieszczona jest w wykopie o głębokości 7 metrów i jej zadaniem będzie odbiór m.in. nadmiaru wód opadowych z terenu zabytkowego Starego Miasta.

Inwestycja finansowana jest w całości przez Vastint Poland, który realizuje tutaj swój miastotwórczy projekt - Stara Rzeźnia. Budowany kolektor nie będzie jednak nigdy w pełni zapełniony wodą, ponieważ jego głównym zadaniem jest efektywne odprowadzanie nadmiaru deszczówki spływającej w czasie ulew i burz z ulic Starego Miasta.

Budowa ze względu na wyjątkowo wysoki poziom wód gruntowych jest skomplikowana technicznie, a sam kolektor posadowiony został na palach. Betonowa rura zostanie ostatecznie przykryta ziemią oraz nawierzchnią nowej ulicy tzw. Nowej Bóżniczej, która połączy istniejące ulice Bóźniczą z Północną. Realizacja nowej arterii to kolejna inwestycja towarzysząca w związku z rewitalizacją Starej Rzeźni.

Kolektor deszczowy ma być gotowy na koniec 2024 roku. Wykonawcą jest firma AARSLEFF.

Obecnie trwa rewitalizacja pierwszego z trzech zabytkowych budynków Starej Rzeźni, czyli budynek dawnego przedszkola, mieszczący się na rogu ulic Garbary i Grochowe Łąki, który po ukończeniu stanie się obiektem biurowo-usługowym. Budynki poprzemysłowe oraz nowa zabudowa zostaną przeznaczone na biura, mieszkania, obiekty kultury, sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne.
Wizualizacja rewitalizacji kompleksu Stara Rzeźnia, wiz. materiały inwestora
Zabytkowe budynki przejdą metamorfozę i zostaną dostosowane pod nowe funkcje, wiz. materiały inwestora

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.