Jest pozwolenie na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Gdzie powstanie?


2021.11.04
Autor: Urbanity.pl
Wydane zostało pozwolenie na budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które poprzedzone zostało uzgodnieniami projektu m.in. z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Zarządem Dróg Miejskich.

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego wybudowana zostanie na działce przy ulicy Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Wydane pozwolenie na budowę, które jest ważne przez 3 lata, jest kolejnym krokiem, który przybliża realizację inwestycji.

Za projekt architektoniczny nowej siedziby odpowiada pracownia WXCA.

Obecnie realizacja Muzeum Powstanie Wielkopolskiego jest na etapie poszukiwania realnych możliwości finansowania budowy, a zespół Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości kończy już prace nad scenariuszem stałej ekspozycji. Konkurs na jej zaprojektowanie ma odbyć się dwuetapowo w latach 2022-2023.

Stała ekspozycja zajmie w nowej siedzibie do 3 000 mkw., co stanowiło będzie 30 proc. obiektu. Na pozostałych 70 proc. powierzchni mieszczą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik oraz kawiarnia.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło deklarację współfinansowania poznańskiej inwestycji. Dotychczas Miasto Poznań przekazało 5,5 mln zł na realizację Muzeum Powstania Wielkopolskiego, natomiast MKiDN 840 tys. zł.

Otwarcie obiektu u stóp Wzgórza Św. Wojciecha nastąpić ma w grudniu 2025 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.