Biurowiec kompleksu Nowy Rynek z najwyższą oceną w międzynarodowej certyfikacji


2024.02.21
Autor: Bartosz Motorek
Biurowiec E kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu został wyróżniony najwyższą oceną w międzynarodowej certyfikacji LEED, która potwierdza nie tylko nowoczesny wygląd budynku, ale także kompleksowość zastosowanych w nim rozwiązań, które zmniejszają jego wpływ na środowisko i jednocześnie zwiększają komfort pracujących w nim osób.

LEED to system oceny i certyfikacji budynków, który promuje projektowanie, budowę i eksploatację budynków przyjaznych dla środowiska i efektywnych energetycznie. Certyfikacja LEED ocenia różne obszary, takie jak efektywność energetyczna, zużycie wody, jakość powietrza wewnętrznego, zrównoważone materiały i lokalizacja budynku. Otrzymanie certyfikatu LEED jest dowodem na to, że budynek spełnia określone standardy zrównoważonego projektowania i eksploatacji.

Budynek E został zaprojektowany tak, aby przebywający w nim pracownicy czuli się komfortowo i bezpiecznie. Wzięliśmy też pod uwagę potrzeby miasta i jego mieszkańców. Nie zapomnieliśmy również o środowisku naturalnym. Zrobiliśmy wszystko, aby nasz budynek miał na nie mniejszy wpływ. A to wiąże się z zastosowaniem rozwiązań, które nie tylko spełniają obecne normy, ale też wykraczają ponad nie
powiedział: Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej
Kompleks Nowy Rynek w Poznaniu, fot. Skanska
fot. Skanska

Poznański biurowiec kompleksu Nowy Rynek posiada technologie, które zmniejszają zużycie wody pitnej aż o 64%. Budynek posiada infrastrukturę, która pozwala na zbieranie wody deszczowej oraz szarej, czyli takiej, która była już raz użyta i którą można wykorzystać ponownie. Pomieszczenia najemców mają zainstalowaną wodooszczędną armaturę gwarantującą kontrolę nad zużyciem wody w całym budynku. Dzięki wykorzystanym rozwiązaniom, np. innowacyjnemu oświetleniu LED, budynek zużywa o przeszło 30% mniej energii. Ponadto ponad jedna czwarta materiałów, które zostały użyte przy budowie biurowca zawierała domieszki produktów z recyklingu. To między innymi beton, stal, aluminium, szkło czy izolacja.
Kompleks Nowy Rynek w Poznaniu, fot. Skanska
fot. Skanska

Atutem budynku jest również jego lokalizacja, czyli nieopodal Starego Miasta i w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego, obok przystanków tramwajowych, autobusowych.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.