Olsztyn Główny im. Kopernika – symboliczne otwarcie dla podróżnych i pamięci
Zrewolucjonizował obraz wszechświata, teraz symbolicznie wraca do miejsca, gdzie przez dekady pracował i tworzył. Nowy Dworzec Główny w Olsztynie oficjalnie nosi imię Mikołaja Kopernika – jako pomost między historią regionu a jego nowoczesnym obliczem.
Dworzec Główny w Olsztynie, oddany do użytku w 2025 roku jako jedna z najnowocześniejszych inwestycji kolejowych w regionie, od teraz nosi imię Mikołaja Kopernika. To 18. dworzec w Polsce, któremu nadano imię – symboliczny gest upamiętnienia postaci ważnych dla historii kraju i regionu.
Nowy budynek dworca, którego architektura nawiązuje do żagla i charakteryzuje się przestronną, przeszkloną fasadą, kosztował blisko 100 mln zł. Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, a jego realizacja zbiegła się w czasie z modernizacją całej stacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W efekcie powstał największy węzeł kolejowy województwa warmińsko-mazurskiego.
Inicjatywa nadawania imion dworcom kolejowym trwa od 2019 roku. Kandydatury patronów zgłaszają m.in. środowiska społeczne, instytucje kultury, lokalni politycy czy kolejarze. Pod uwagę brane są zasługi dla kraju, dorobek życiowy oraz związek z daną miejscowością. Jako pierwszy patrona zyskał warszawski Dworzec Centralny, a wkrótce do grona nazwanych obiektów dołączy także Radom Główny.
Warto dodać, że zwyczaj nadawania patronów dworcom funkcjonuje także w innych krajach Europy. Dworzec Roma Termini w Rzymie nosi imię Jana Pawła II, a praski dworzec główny – Thomasa Woodrowa Wilsona. Hiszpańska Málaga również uczciła wybitną postać – Marię Zambrano – uwzględniając jej imię w oficjalnej nazwie stacji.
Dworzec Główny w Olsztynie, oddany do użytku w 2025 roku jako jedna z najnowocześniejszych inwestycji kolejowych w regionie, od teraz nosi imię Mikołaja Kopernika. To 18. dworzec w Polsce, któremu nadano imię – symboliczny gest upamiętnienia postaci ważnych dla historii kraju i regionu.
Mikołaj Kopernik to postać, która przez cztery dekady była związana z Warmią, w tym z samym Olsztynem. To on, oprócz dokonania rewolucji naukowej, zapisał się także w historii tego regionu jako jego obrońca i gospodarzpowiedział: prezes PKP S.A. Alan Beroud
Inicjatywa nadawania imion dworcom kolejowym trwa od 2019 roku. Kandydatury patronów zgłaszają m.in. środowiska społeczne, instytucje kultury, lokalni politycy czy kolejarze. Pod uwagę brane są zasługi dla kraju, dorobek życiowy oraz związek z daną miejscowością. Jako pierwszy patrona zyskał warszawski Dworzec Centralny, a wkrótce do grona nazwanych obiektów dołączy także Radom Główny.
Warto dodać, że zwyczaj nadawania patronów dworcom funkcjonuje także w innych krajach Europy. Dworzec Roma Termini w Rzymie nosi imię Jana Pawła II, a praski dworzec główny – Thomasa Woodrowa Wilsona. Hiszpańska Málaga również uczciła wybitną postać – Marię Zambrano – uwzględniając jej imię w oficjalnej nazwie stacji.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra