Wmurowano kamień węgielny pod uczelnianą bibliotekę w Katowicach
Kamień węgielny pod budowę wspólnej biblioteki dwóch uczelni - Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Ekonomicznej - wmurowano w piątek 28 maja w Katowicach. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) zostanie otwarte w październiku 2011 roku.
"Nie ma uniwersytetu bez dobrej biblioteki. Myślę, że studenci powinni tu być od rana do wieczora. Dostęp do półek będzie swobodny, możliwość rezerwacji książek, przeglądania katalogu on-line, bazy elektroniczne z całego świata - tylko pracować, wspaniała sprawa" - powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.
Prezydent Katowic Piotr Uszok podkreślił, że inwestycja wpisuje się w projekt utworzenia w centrum Katowic kampusu uniwersyteckiego z prawdziwego zdarzenia. "Nasze zamierzenia są takie, żeby to miejsce w mieście radykalnie zmieniło swój obraz. Przed nami kolejne zadanie - budowa w tym rejonie nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji" - powiedział.
CINiBA będzie miało sześć kondygnacji, z czego trzy w całości będą przeznaczone dla użytkowników. Biblioteka będzie przechowywać blisko dwa miliony woluminów. Do części książek będzie wolny dostęp, część będzie w magazynach, zaplanowano też pomieszczenia dla zbiorów nietypowych oraz chronionych.
Projekt przewiduje także czytelnie, sale konferencyjne i dydaktyczne oraz przestrzenie wystawowe. Centrum będzie otwarte dla wszystkich użytkowników, także spoza środowiska akademickiego. W sąsiedztwie regałów z książkami, obok stanowisk komputerowych dla czytelników, znajdą się stanowiska dla personelu bibliotecznego, usytuowane tak, aby czytelnicy bez problemu mogli uzyskać niezbędne wskazówki, pomocne w zdobywaniu poszukiwanych informacji. W bibliotece znajdą się także pracownie reprograficzna, kserograficzna, audiowizualna, mikrofilmowa, digitalizacji zbiorów, komputerowa oraz przestrzeń przeznaczona na prowadzenie badań, studiowanie i pisanie prac - tzw. pokoje pracy indywidualnej.
Całkowita wartość inwestycji realizowanej przez konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej wynosi blisko 79,5 mln zł, w tym ponad 52 mln to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe koszty pokryje samorząd województwa śląskiego, miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
"Nie ma uniwersytetu bez dobrej biblioteki. Myślę, że studenci powinni tu być od rana do wieczora. Dostęp do półek będzie swobodny, możliwość rezerwacji książek, przeglądania katalogu on-line, bazy elektroniczne z całego świata - tylko pracować, wspaniała sprawa" - powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.
CINiBA będzie miało sześć kondygnacji, z czego trzy w całości będą przeznaczone dla użytkowników. Biblioteka będzie przechowywać blisko dwa miliony woluminów. Do części książek będzie wolny dostęp, część będzie w magazynach, zaplanowano też pomieszczenia dla zbiorów nietypowych oraz chronionych.
Projekt przewiduje także czytelnie, sale konferencyjne i dydaktyczne oraz przestrzenie wystawowe. Centrum będzie otwarte dla wszystkich użytkowników, także spoza środowiska akademickiego. W sąsiedztwie regałów z książkami, obok stanowisk komputerowych dla czytelników, znajdą się stanowiska dla personelu bibliotecznego, usytuowane tak, aby czytelnicy bez problemu mogli uzyskać niezbędne wskazówki, pomocne w zdobywaniu poszukiwanych informacji. W bibliotece znajdą się także pracownie reprograficzna, kserograficzna, audiowizualna, mikrofilmowa, digitalizacji zbiorów, komputerowa oraz przestrzeń przeznaczona na prowadzenie badań, studiowanie i pisanie prac - tzw. pokoje pracy indywidualnej.
Całkowita wartość inwestycji realizowanej przez konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej wynosi blisko 79,5 mln zł, w tym ponad 52 mln to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe koszty pokryje samorząd województwa śląskiego, miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra