Dworzec w Dąbrowie Górniczej odzyska swój historyczny wygląd
Dworzec pochodzący z 1888 roku, na dawnym szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej, przejdzie rewitalizację i odzyska dawny blask.
Rozpoczęła się rewitalizacja dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej, który pochodzi z 1888 roku. W ramach inwestycji przywrócona zostanie obsługa podróżnych, wyremontowana elewacja, a także poprawiony komfort i bezpieczeństwo podróżnych.
Elewacja dworca przejdzie renowację - cegła zostanie wyczyszczona i uzupełniona, podobnie jak znajdujące się pomiędzy pierwszą i drugą kondygnacją oraz tuż przy szczycie budynku fryzy oraz inne detale architektoniczne. Odtworzona zostanie również historyczna stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Pojawi się nowa iluminacja obiektu.
Wewnątrz dworca przywrócona zostanie obsługa podróżnych, gdzie pojawi się nowoczesne oświetlenie, nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W sąsiedztwie zaplanowano kasy biletowe, dwa lokale na wynajem, a w zachodnim skrzydle na dwóch kondygnacjach będą się mieścić powierzchnie przeznaczone dla samorządu. Resztę powierzchni zajmą pomieszczenia techniczne oraz biura.
Zmiany widoczne będą także w najbliższym otoczeniu dworca, gdzie pojawi się nowa nawierzchnia, 10 miejsc postojowych oraz wiata rowerowa. W sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin
Koszt inwestycji w Dąbrowie Górniczej to 15,62 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą przebudowy dworca została wrocławska firma Berger Bau Polska, a za projekt odpowiada GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania. Zrewitalizowany dworzec będzie gotowy w pierwszej połowie 2023 roku.
Rozpoczęła się rewitalizacja dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej, który pochodzi z 1888 roku. W ramach inwestycji przywrócona zostanie obsługa podróżnych, wyremontowana elewacja, a także poprawiony komfort i bezpieczeństwo podróżnych.
Wewnątrz dworca przywrócona zostanie obsługa podróżnych, gdzie pojawi się nowoczesne oświetlenie, nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W sąsiedztwie zaplanowano kasy biletowe, dwa lokale na wynajem, a w zachodnim skrzydle na dwóch kondygnacjach będą się mieścić powierzchnie przeznaczone dla samorządu. Resztę powierzchni zajmą pomieszczenia techniczne oraz biura.
Zmiany widoczne będą także w najbliższym otoczeniu dworca, gdzie pojawi się nowa nawierzchnia, 10 miejsc postojowych oraz wiata rowerowa. W sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin
Koszt inwestycji w Dąbrowie Górniczej to 15,62 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą przebudowy dworca została wrocławska firma Berger Bau Polska, a za projekt odpowiada GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania. Zrewitalizowany dworzec będzie gotowy w pierwszej połowie 2023 roku.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra