Multi zagospodaruje Targ Sienny i Rakowy - podpisano umowę


2012.04.30
Autor: gdansk.pl
Umowa wspólników w spółce, której zadaniem będzie zagospodarowanie Targu Siennego i Rakowego została podpisana przez strony - tj. konsorcjum Multi Development Poland Sp. z o.o. i Multi Corporation oraz Miasto Gdańsk. Realizacja inwestycji nazywanej roboczo "Forum Radunia" ruszy jeszcze w tym roku i pochłonie 800 mln zł netto.

Konkurs na zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego został ogłoszony przez Prezydenta Miasta Gdańska we wrześniu 2009 roku. Multi zostało wyselekcjonowane z 12 deweloperów. Inwestycja, pod roboczą nazwą "Forum Radunia", zlokalizowana jest w samym centrum historycznego Gdańska.Rejon przedsięwzięcia to ok. 5.5 ha.

- Ta inwestycja zmieni zupełnie oblicze Targów Siennego i Rakowego. Zmieni Gdańsk. Powstanie zupełnie unikalne, piękne, nawiązujące do historii centrum miasta. Cieszę się, że naszym partnerem w tej wielkiej inwestycji jest tak doświadczona i wiarygodna firma jak Multi. Jestem pewien, że wspólnie spełnimy oczekiwania mieszkańców - mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Głównym celem projektu jest rewitalizacja i wzmocnienie śródmieścia Gdańska poprzez stworzenie wielofunkcyjnego centrum miasta, łączącego kulturę, handel, rekreację, rozrywkę, usługi i powierzchnię biurową oraz ogólnodostępne parkingi. Koncepcja, stworzona przez biuro architektoniczne T+T Design, odtwarza historyczna linie zabudowy i integruje zabytkowy Kanał Raduni. Plan T+T Design opiera się na połączeniu i integracji pojedynczych budynków, ulic i placów.

Istotną częścią projektu jest realizacja celu publicznego, który zakłada stworzenie nowych obiektów jak Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska (CDHMG), i przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej i drogowej, co usprawni obecne i przyszłe połączenie komunikacyjne, obejmujące dwa kluczowe skrzyżowania oraz budowę ulicy Nowe Podwale Grodzkie.

- Projekt budynku Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska wyłoniony zostanie w konkursie - zaznacza Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

Z kolei PKP SKM w Trójmieście wybuduje nowy przystanek nazywany roboczo Gdańsk Śródmieście, by zapewnić dostęp do nowej przestrzeni publicznej w postaci placów, parków i bulwarów, które powstaną w ramach realizacji projektu. Zabudowa przestrzeni nad torami kolejowymi zapowiada się jako jedno z najbardziej imponujących przedsięwzięć w projekcie.

Projekt będzie realizowany w dwóch etapach. Okres jego realizacji to 6-7 lat.

W pierwszym etapie zostanie zrealizowane przekrycie torów wraz z wielopoziomowym ogólnodostępnym parkingiem oraz Centrum Handlowe o powierzchni najmu około 45.000 m2. Równolegle wykonane zostaną prace publiczne obejmujące CDHMG, drogi oraz pozostałą infrastrukturę. Etap drugi zakłada budowę kompleksu biurowego nad płytą.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.