Biurowiec Argon w Gdańsku z kamieniem węgielnym
Na budowie trzeciego etapu gdańskiego kompleksu biurowo-usługowego Alchemia, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Biurowiec pod nazwą Argon będzie miał 14-kondygnacji i oddany zostanie do użytku w trzecim kwartale 2017 roku.
Biurowiec Argon to 14-kondygnacyjny budynek w kształcie litery H o powierzchni najmu wynoszącej prawie 39 000 metrów kwadratowych. Gdański budynek będzie największym wolnostojącym biurowcem w północnej Polsce. Całkowita powierzchnia typowej kondygnacji wyniesie aż 3000 mkw. Parking samochodowy znajdzie się na czterech poziomach - dwóch podziemnych i dwóch mieszczących się na poziomie +1 i +2.
Prace budowlane przy budowie trzeciego etapu inwestycji ruszyły w drugiej połowie 2015 roku. Dzięki łagodnej zimie, budynek zaczyna już "wyrastać z ziemi".
- mówi Marcin Frozyna, Kierownik Projektu w firmie Torus będącej deweloperem obiektu.
Biurowiec Argon nawiązywać ma do budynków zrealizowanych w pierwszym i drugim etapie Alchemii, ale różniła się będzie jego fasada, na której pojawi się więcej szkła, a w 4-kondygnacyjnej podstawie zabraknie klinkieru.
Generalnym wykonawcą stanu surowego obiektu jest firma Modzelewski & Rodek z Warszawy, a za elewację odpowiada firma ELJAKO-AL z Legionowa. Projekt architektoniczny powstał w pracowni APA Wojciechowski Architekci. Biurowiec został precertyfikowany w LEED, amerykańskim systemie oceny wysokowydajnych inwestycji, uzyskując najwyższy jej poziom, Platinum.
Kompleks Alchemia składa się z budynków Aurum i Platinium, które powstały w I etapie inwestycji i dostarczyły 16 700 mkw. powierzchni biurowej oraz Ferrum i Titanium z drugiego etapu prac o powierzchni prawie 22 000 mkw.
Biurowiec Argon to 14-kondygnacyjny budynek w kształcie litery H o powierzchni najmu wynoszącej prawie 39 000 metrów kwadratowych. Gdański budynek będzie największym wolnostojącym biurowcem w północnej Polsce. Całkowita powierzchnia typowej kondygnacji wyniesie aż 3000 mkw. Parking samochodowy znajdzie się na czterech poziomach - dwóch podziemnych i dwóch mieszczących się na poziomie +1 i +2.
W tym tygodniu osiągniemy poziom "0", czyli zakończymy główne prace w części podziemnej i rozpoczniemy realizację części nadziemnej, a osiągnięcie pełni stanu surowego planujemy na październik tego roku. W sierpniu powinny się rozpocząć prace nad elewacją, które potrwają do marca przyszłego roku. Z końcem kwietnia ruszą natomiast roboty instalacyjne na powierzchniach podziemnych
Biurowiec Argon nawiązywać ma do budynków zrealizowanych w pierwszym i drugim etapie Alchemii, ale różniła się będzie jego fasada, na której pojawi się więcej szkła, a w 4-kondygnacyjnej podstawie zabraknie klinkieru.
Kompleks Alchemia składa się z budynków Aurum i Platinium, które powstały w I etapie inwestycji i dostarczyły 16 700 mkw. powierzchni biurowej oraz Ferrum i Titanium z drugiego etapu prac o powierzchni prawie 22 000 mkw.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra