Polska ma nową ambasadę w Berlinie. Budynek znajduje się w samym centrum niemieckiej stolicy


2025.01.16
Autor: Bartosz Motorek
W odległości zaledwie kilkuset metrów od Bramy Brandenburskiej, przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden znajduje się nowa ambasada RP w Berlinie. Nowy budynek, który zaprojektowany został przez pracownię JEMS Architekci, silnym przekazem reprezentuje Polskę.

Budynek ambasady RP w Berlinie znajduje się w śisłym centrum niemieckiej stolicy, przy trakcie, który jest jednym z głównych osi urbanistycznych miasta i pełni funkcję ważnego szlaku turystycznego w historycznej części Berlina. Polskie przedstawicielstwo znajduje się w niedalekiej odległości od placówek Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Węgier.

Architektura polskiej ambasady dąży do osiągnięcia równowagi pomiędzy ekspresją, wyrazistością budowli i jej stosowną, powściągliwą obecnością w pierzei alei Unter den Linden. - Zależało nam, aby wizerunek Polski w tym miejscu, wyrażony w języku architektury, godnie reprezentował polską dyplomację. Oznaczało to - naszym zdaniem - kształtowanie budynku o cechach wyraźnie świadczących o jego mocnej integracji z tkanką urbanistyczną Berlina, ale równocześnie posiadającego własną, silną identyfikację
powiedział: Marcin Sadowski, główny projektant budynku, partner w JEMS Architekci
Ambasada RP w Berlinie, fot. Konrad Laskowski
Ambasada RP w Berlinie, fot. Konrad Laskowski

Polska ambasada w Berlinie wyróżnia złożona z wielu warstw fasada, rozpięta pomiędzy sąsiednią zabudową. Trójwymiarowy front od strony Unter den Linden z rytmicznie ustawionymi elementami pionowymi zmienia się w perspektywicznych widokach ulicy: od zagęszczonej siatki po ażurową, wieloplanową strukturę. Przezierna fasada ujawnia dziedziniec z masztami flag, przechodzącymi przez całą wysokość budowli ponad jej dach. W parterze znajdują się wycofane kolumny, które tworzą podcienia i wskazują wejścia do ambasady i konsulatu.

Fasada jest integralnie związana z wnętrzem budynku. Jest zapowiedzią tego, co czeka nas w środku. Motywem przewodnim staje się relacja pomiędzy strukturą okien i ścian dziedzińców wewnętrznych oraz rytmem słupów i podciągów w obszarze reprezentacyjnego hallu i sal parteru. Scenariusz wnętrza to odkrywanie kolejnych planów, miejsc, pomieszczeń. Układ kolumn i belek tworzy spektakl światła i cienia, zaprasza w różne obszary przestrzeni parteru. Przesuwne ściany pozwalają wydzielać poszczególne strefy, adaptując wnętrze do planowanych wydarzeń - od dużych konferencji po kameralne spotkania kulturalne
powiedział: Sadowski

Architektura jest nawiązaniem do polskiego modernizmu. Rytmy betonowych kolumn i belek kontrastują z ciepłem drewnianych wykończeń ścian i parkietem podłogi. Wysokiej jakości indywidualnie projektowane meble reprezentują współczesne polskie wzornictwo. Budynek wieczorami jest rozświetlony.
Ambasada RP w Berlinie, fot. Marcin Sadowski/JEMS

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.