Stalowa Wola: Wyremontują dworzec pochodzący z 1888 roku


2022.02.14
Autor: Urbanity.pl
Ruszyły prace budowlane, których celem jest przywrócenie historycznego piękna elewacji dworca kolejowego w Stalowej Woli. Inwestycja ma też za zadanie podnieść standard obsługi podróżnych.

Historia dworca w Stalowej Woli sięga aż 1888 roku, kiedy to wybudowano jest część północną wraz z łącznikiem przy okazji budowy linii kolejowej pomiędzy Rozwadowem a Dębicą. Część południowa dworca o bliźniaczym wyglądzie powstała pod koniec XIX wieku.

PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy robót, który przeprowadzi kompleksową jego przebudowę z poszanowaniem dla jego historii. Renowacji zostanie poddana m.in. elewacja wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi, a także odtworzona zostanie na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa. Na elewacji pojawią się podświetlane napisy „dworzec kolejowy” (od strony miasta) oraz Stalowa Wola Rozwadów z logotypem Polskich Kolei Państwowych S.A. (od strony peronów). W ramach inwestycji odtworzony zostanie także historyczny napis na „Rozwadów” na elewacji południowo-wschodniej.

Zmiany czekać będą na podróżnych także wewnątrz dworca Stalowa Wola Rozwadów. Na parterze północnej części budynku mieścił się będzie hol pełniący funkcję poczekalni. Zrekonstruowana zostanie historyczna posadzka złożona z kwadratowych beżowych płytek. W holu podróżni znajdą ergonomiczne ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy pociągów oraz elektronicznie tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jego sąsiedztwie zaprojektowano pomieszczenie kasy biletowej, toalety oraz niewielki lokal komercyjny. Na pierwszym piętrze mieściły się będą pomieszczenia dla spółek kolejowych oraz posterunek Straży Ochrony Kolei.

Na zewnątrz dworca zaplanowano wiatę rowerową, która pomieści łącznie osiem stojaków dla 16 jednośladów. Na dotychczasowym miejscu pozostanie pomnik w formie ośki kolejowej.

Wykonawca dokumentacji projektowej oraz prac budowlanych jest konsorcjum firm TEXOM sp. z o.o. i AJ Profibud sp. z o.o. sp.k. Koszt inwestycji to około 12,1 mln złotych brutto. Oddanie do użytku dworca Stalowa Wola Rozwadów nastąpi latem 2023 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.