Przy Centrum LIM stanie 200-metrówa wieża

2007.06.06

Światowej sławy architekci: Zaha Hadid, sir Norman Foster, Richard Meier i Anthony Bechu staną w konkursie na projekt nowego drapacza chmur w Warszawie. Wieżowiec ma bezpośrednio sąsiadować z Centrum LIM (dawniej Marriott).

Inwestycję chce zrealizować firma Lilium, która jest właścicielem Marriotta, zaprojektowanego ponad 30 lat temu przez Jerzego Skrzypczaka, Krzysztofa Stefanowskiego i Andrzeja Bielobradka. Planowana wieża ma być o około 30% wyższa niż 140 metrowy LIM i stanąć w miejscu jego niższego skrzydła, gdzie znajduje sie patio. Jeszcze nie wiadomo czy ta część budynku zostanie rozebrana, wszystko zależy od projektu architektów nowego budynku, których Artsi Wine - prezes Lilium, nie chce w żaden sposób ograniczać. Oprócz zaprojektowania nowego obiektu, zadaniem architektów będzie włączenie go w obecną tkankę miasta i połączenie z podziemiami Centralnego - dodaje Wine. Budynek ma pełnić mieszane funkcje - hotelarsko-mieszkaniowe, jest to ogólnoświatowy trend.

Biura architektoniczne już przyjeżdżają do Warszawy by odebrać dokumentację. Zapewne zjawią się też sami architekci by mogli poznać otoczenie planowanej inwestycji i lepiej wpasować obiekt w tkankę miejską.

Inwestor ma nadzieję, że koncepcyjne projekty będą gotowe w ciągu kilku miesięcy, gdyż jeszcze jesienią tego roku chce złożyć do Ratusza wniosek o warunki zabudowy. Z tymi nie powinno być problemów bo władze miasta bardzo przychylnie nastawione są do bardzo wysokich budynków, szczególnie w tym rejonie Śródmieścia.

Wieża ma kosztować około 200 mln euro, a planowanego zakończenie jej budowy ustalono na 2012 rok.

Źródło: Rzeczpospolita

Inne wiadomości o Centrum LIM, Lilium Tower

Komentarze


  • gość-mtx
    Gość
    2007-06-07 00:48:00
    pieknie! coraz lepsza architektura w naszym kraju :)

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.