Przełomowy produkt na budowie biurowca w Warszawie
Skanska jest pierwszym deweloperem w naszej części Europy, który zastosował beton o obniżonym śladzie węglowym, którego emisyjność jest o średnio 42 proc. mniejsza niż betonu o tradycyjnej recepturze.
W planach spółki biurowej Skanska jest redukcja do 2030 roku emisji dwutlenku węgla o 50 proc. w regionie CEE, a do 2045 roku firma planuje osiągnąć neutralność emisyjną.
Deweloper wraz z producentem i dostawcą materiałów budowlanych – firmą CEMEX – wprowadza na polski rynek kolejną innowację, która ma przybliżyć do realizacji tego celu.
Jest nią beton o obniżonym śladzie węglowym Vertua®, który po raz pierwszy wykorzystano przy realizacji warszawskiego projektu dewelopera – w budynku biurowym P180 w Warszawie. Skanska będzie pierwszym deweloperem w Europie Centralnej, który zastosuje beton o obniżonym śladzie węglowym, którego emisyjność jest o średnio 42 proc. mniejsza niż betonu o tradycyjnej recepturze. Przełomowy produkt, który wprowadzony został na rynek przez firmę Cemex wdrożony zostanie na budowie biurowca P180 w Warszawie.
Nowoczesny biurowiec powstaje w sąsiedztwie metra Wilanowska i zaoferuje około 32 000 mkw. powierzchni najmu na 15 kondygnacjach. W trakcie realizacji inwestycji, która rozpoczęła się w lipcu 2020 roku, wykorzystano dotychczas prawie 3500 m3 betonu o obniżonym śladzie węglowym., co pozwoliło zredukować poziom dwutlenku węgla potrzebnego do wytworzenia tej ilości betonu o średnio 42 proc.
Ilość zredukowanego w ten sposób CO2 odpowiada okrążeniu Ziemi wzdłuż równika przez samochód osobowy (napędzany benzyną) aż 42 razy (kalkulacja wykonana wg. BEIS, 2019, Greenhouse gas reporting: conversion factors 2019).
Skanska od lat kieruje się „zielonym” podejściem w biznesie. Jednym z jego bezpośrednich efektów są budynki zasilane w 100% poprzez odnawialne źródła energii, takie jak m.in. Centrum Południe we Wrocławiu czy biurowiec Wave w Gdańsku.
W planach spółki biurowej Skanska jest redukcja do 2030 roku emisji dwutlenku węgla o 50 proc. w regionie CEE, a do 2045 roku firma planuje osiągnąć neutralność emisyjną.
Jest nią beton o obniżonym śladzie węglowym Vertua®, który po raz pierwszy wykorzystano przy realizacji warszawskiego projektu dewelopera – w budynku biurowym P180 w Warszawie. Skanska będzie pierwszym deweloperem w Europie Centralnej, który zastosuje beton o obniżonym śladzie węglowym, którego emisyjność jest o średnio 42 proc. mniejsza niż betonu o tradycyjnej recepturze. Przełomowy produkt, który wprowadzony został na rynek przez firmę Cemex wdrożony zostanie na budowie biurowca P180 w Warszawie.
Ilość zredukowanego w ten sposób CO2 odpowiada okrążeniu Ziemi wzdłuż równika przez samochód osobowy (napędzany benzyną) aż 42 razy (kalkulacja wykonana wg. BEIS, 2019, Greenhouse gas reporting: conversion factors 2019).
Skanska od lat kieruje się „zielonym” podejściem w biznesie. Jednym z jego bezpośrednich efektów są budynki zasilane w 100% poprzez odnawialne źródła energii, takie jak m.in. Centrum Południe we Wrocławiu czy biurowiec Wave w Gdańsku.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra