Powstaje kluczowy element Nowego Centrum Warszawy i jeden z najciekawszych punktów na mapie stolicy


2021.07.21
Autor: Urbanity.pl
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wkroczyła w kolejną fazę. Inwestycja, której projekt przygotowała amerykańska pracownia architektoniczna, będzie miała swoją premierę w za dwa lata.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zlokalizowane będzie po północnej stronie placu Defilad, od strony ulicy Marszałkowskiej i będzie kluczowym elementem Nowego Centrum Warszawy. Otwarcie nowej placówki zaplanowano na 2023 rok. Projekt architektoniczny MSN powstał w amerykańskiej pracowni Thomas Phifer and Partners, a za realizację prac budowlanych firma Warbud.

Na budowie muzeum zakończyła się realizacja fundamentów i konstrukcji podziemnych i parteru. W tych rejonach prowadzone są obecnie prace instalacyjne oraz wykończeniowe. Wykonawca prowadzi już także prace nad konstrukcją kondygnacji nadziemnych. Na poziomie +1, gdzie m.in. zlokalizowane będą galerie sztuki, prowadzone są prace związane z wylewaniem białego betonu architektonicznego dla elementów pionowych oraz roboty szalunkowe i zbrojarskie dla stropu.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie czteropiętrowym obiektem o łącznej powierzchni wynoszącej około 20 000 mkw. W nowej placówce znajdzie się oprócz przestrzeni wystawowej także m.in. kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie, kawiarnie. Nowe warszawskie muzeum powstaje na planie prostokąta, którego dłuższy bok przylegać będzie do ulicy Marszałkowskiej.

W części podziemnej (poziom -1) zaplanowano kino na 150 osób, dwie sale wykładowe oraz pracownie konserwatorskie.

W planach jest również przebudowa placu przed Pałacem Kultury i Nauki – tzw. placu Centralnego.

Komentarze


  • Radek
    Gość
    2021-07-21 09:49:00
    Jak to? Jeżeli trybuna (przesunięta lub nie) ma zostać to po co zmieniać nazwę Plac Defilad. Trochę dystansu przydałoby się. Plac centralny to już jednak zbyt dosłowne nawiązanie do socrealizmu. Ta obecna nazwa przecież może być świetną inspiracją dla artystów i właścicieli klimatycznych knajpek.


  • Tu i teraz
    Gość
    2021-07-21 14:38:43
    Czy nikt nie widzi, że obecna "władza" Warszawy realizuje pomysły jej zabudowy i organizacji ruchu z czasów Prezydenta Bieruta? Jest taka książka, z tamtych czasów, z rysunkami Centrum Warszawy po "renowacji i odbudowie". Też bardzo szerokie chodniki z rosnąco drzewami, fontannami i pomnikami. Fakt, że nie były to pomniki Jajek, ale robotników, nie zmienia ogólnej koncepcji! A poza tym, po co n ruch samochodowy w Stolicy? Już teraz Marszałkowską, w godzinach szczytu, przystanek od Świętokrzyskiej do Alei Jerozolimskich jedzie się kilkanaście minut autobusem, a później, po "europejskich" według twórców koncepcji zmianach? Lepiej nie myślmy... Nie każdego stać na wyprowadzenie się za miasto! Ale kto by tam z rządzących (bez względu na Partię) martwił się plebsem? Wszak ma być 'europejsko i nowocześnie"! Prawda Panie Prezydencie Stolicy? Bo tak chce Pan i Pańscy Urzędnicy? A gdzie e tym wszystkim Ludzie? Chyba, że, jak to u Pana, rządzi mniejszość bo głośna!

  • O!
    Gość
    2021-07-22 17:14:29
    a podziemne parkingi będą. Bo kino to już jest w PKWiN

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.