Odsłonięta bryła Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Finał prac na placu Defilad


2023.01.30
Autor: Piotr Maślak
Niemal gotowe jest już Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Z zewnątrz widać już docelową elewację obiektu, a w środku trwają zaawansowane prace wykończeniowe. Generalny wykonawca podsumował zrealizowane do tej pory roboty przy realizacji tej ważnej, stołecznej inwestycji.

Końcówka stycznia na placu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej to zaawansowane prace wykończeniowe zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Warbud, jako generalny wykonawca inwestycji podsumował wykonane prace i nakreślił roboty, jakie w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone.

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w tak prestiżowej lokalizacji Warszawy to realizacyjnie gigantyczne wyzwanie. Odsłonięta została już bryła obiektu o białym licu architektonicznym. Z zewnątrz Muzeum sprawia wrażenie niemal gotowego. Tak wymagająca budowla i wyznaczone standardy techniczne i ekspozycyjne sprawiają, że techniczna poprzeczka wykończenia wnętrz postawiona została przed wykonawcą na bardzo wysokim poziomie.

Obecnie Warbud koncentruje swoje prace w kilku ogniskach - głównie wokół dachu, na którym już w lutym pojawią się pierwsze wieże chłodnicze. Wykonana została już paraizolacja powierzchni dachu, gotowe są wszystkie świetliki. 80 proc. konstrukcji stalowej dachu niezbędnej dla montażu instalacji budynkowej jest już gotowa. Na luty zaplanowano szklenie okien fasadowych.

Wykonana została już elewacja wewnętrzna na trzech kondygnacjach budynku, tworząc membranę termoizolacyjną, a ściany wewnętrzne wieży przyszłego kina w 90 proc. pokrywa beton architektoniczny. W części podziemnej wykonano wszystkie podkłady betonowe pod posadzki. Pod Muzeum instalowana jest konstrukcja sufitowa - pierwsze sufity z betonu architektonicznego widać już w podcieniu parteru.

Plac Defilad zyska nową atrakcję


Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad w Warszawie jest nowym, dużym projektem kulturalnym, który ma na celu stworzenie wyjątkowej przestrzeni do prezentacji i badania sztuki nowoczesnej i współczesnej.

Budowa rozpoczęła się w 2019 roku i jest finansowana przez miasto Warszawa. Projekt zakłada powstanie nowoczesnej budowli o powierzchni ponad 20 000 metrów kwadratowych, która będzie składać się z kilku pięter i obejmie m.in. galerie wystawiennicze, sale kinowe, bibliotekę i centrum edukacyjne.

Architektura budynku została zaprojektowana przez znanego, międzynarodowego architekta - Thomasa Phifera. Projekt charakteryzuje się nowoczesnym, minimalistycznym designem i wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych.

Muzeum ma stać się ważnym miejscem dla środowiska artystycznego w Warszawie i w całej Polsce. Jego powstanie jest częścią szerszej strategii miasta na rzecz rozwoju kultury i turystyki.

Komentarze


 • Co tu się stało się?
  Gość
  2023-01-30 23:50:51
  To jest ta bryła? :-( Myślałem przejeżdżając obokże to tymczasowe kontenery pracowników budowy.... Chryste Panie....

 • Lukas
  Gość
  2023-01-31 04:29:04
  Bunkier

 • Gość
  Gość
  2023-01-31 09:22:42
  Bunkier, który zasłonil PKiN, nie da się już zrobić zdjęcia od strony Marszałkowskiej. Zapewne w innym miejscu ten budynek wyglądałby swietnie, tutaj zupełnie nie pasuje i wprowadza jeszcze większy bałagan wizualny.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.