Gigantyczny biurowiec europejskiej agencji powstanie w Warszawie. Pracowało w nim będzie 2000 osób


2025.07.18
Autor: Piotr Maślak
Poznaliśmy wykonawców projektu i budowy nowej siedziby agencji Frontex w Warszawie. Ogromny biurowiec o powierzchni blisko 70 000 metrów kwadratowych powstanie na działce przy ulicy Racławickiej, w którym będzie pracowało ponad 2000 pracowników.


Spółki budowlane Eiffage, z polskim oddziałem firmy jako liderem konsorcjum zostały wybrane na wykonawców budowy nowej inwestycji biurowej w Warszawie. Nowa siedziba Frontexu, Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej to dla grupy największa dotychczasowa inwestycja na polskim rynku.

Nowy biurowiec o powierzchni blisko 70 000 metrów kwadratowych powstanie na działce przy ulicy Racławickiej 136 w dzielnicy Mokotów. W sąsiedztwie inwestycji znajduje się m.in. dawny stadion Gwardii. 7-kondygnacyjny budynek biurowy posiadał będzie 2 kondygnacje podziemne. Projekt zakłada zachowanie jak największej ilości zieleni i nasadzenia wspierające bioróżnorodność oraz wysokiej jakości zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej, w ramach której zaplanowano ogród dla pracowników i park.

Nowa siedziba Frontexu, w której pracowało będzie 2000 osób, zostanie otwarta pod koniec 2028 roku. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia SUD Architect. Zespół ARUP zapewnił innowacyjne rozwiązania w zakresie instalacji technicznych oraz zrównoważonego rozwoju.

W ramach przetargu zaproponowaliśmy innowacyjny projekt wydajnego budynku, który odzwierciedla wspólne ambicje obu organizacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przyszła siedziba Frontexu zaoferuje modułowość, wysoki standard bezpieczeństwa i będzie wspierać dobrostan jego pracowników
powiedział: Denis Mathern, Prezes Zarządu Eiffage Polska Budownictwo

Nowy biurowiec Frontexu bez wątpienia stanie się wizytówką Grupy Eiffage w Polsce i jednym z kluczowych projektów w całym naszym portfolio. Ta współpraca ugruntowuje naszą pozycję jako odpowiedzialnego generalnego wykonawcy, który oferuje zaawansowane, innowacyjne podejście do budownictwa. Zarówno sam projekt, jak i zaproponowane przez nas rozwiązania techniczne odzwierciedlają politykę i wizję grupy, zgodnie z którą chcemy łączyć funkcjonalność i jakość wykonania z odpowiedzialnością wobec środowiska
powiedział: Denis Mathern

Przy realizacji projektu uwzględnione zostaną technologie, wpływające prośrodowiskowo. Energia elektryczna będzie częściowo pochodziła z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu. Biurowiec posiadał będzie ponadto system geotermii, który posłuży do jego ogrzewania i chłodzenia, a system odzyskiwania wody deszczowej pozwoli na zmniejszenie zużycia tego cennego surowca. Kluczowe strefy budynku, między innymi holu głównego czy kantyny budynkowej, będą wykonane z drewna.

W styczniu 2025 roku koszt budowy nowej siedziby był szacowany na około 250 mln euro. Obecnie funkcjonariusze agencji urzędują w jednym z biurowców należących do kompleksu Warsaw Spire.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.