Specustawa mieszkaniowa pomoże w budowie wieżowca w centrum Łodzi?


2021.09.20
Autor: Urbanity.pl
Od wielu lat łódzki biznesmen Piotr Misztal toczy bój z miejskim ratuszem o zabudowę działki przy ulicy Piotrkowskiej 154. Inwestor przy pomocy specustawy mieszkaniowej, chce postawić obok „Centralu II” wieżowiec mieszkalny.

Piotr Misztal nie rezygnuje z zabudowy należącej do niego działki przy ulicy Piotrkowskiej 154 w Łodzi. Biznesmen już trzykrotnie przedstawiał projekty budynków, z których największe kontrowersje wzbudził 110-metrowy wieżowiec z 2020 roku.

Na przeszkodzie do realizacji inwestycji stawały zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (chodziło o dopuszczalną wysokość zabudowy). Najnowszym rozwiązaniem Piotra Misztala jest zabudowa działki przy Piotrkowskiej za pomocą specustawy mieszkaniowej, tzw. „lex developer” z 2018 roku. Inwestor musi jeszcze uzyskać aprobatę Rady Miejskiej, co w porównaniu z poprzednimi próbami, obecnie wydaje się bardziej realne.

Najnowsza propozycja zabudowy działki przy Piotrkowskiej 154 zakłada wybudowanie 72-metrowego wieżowca mieszkalnego, według projektu pracowni Design Lab Group z Łodzi. Inwestycja ma mieć 20–23 kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której mieścić się mają pomieszczenia techniczne oraz lounge bar stanowiący strefę wspólną mieszkańców. Parter ma zostać zagospodarowany pod przestrzeń dla gastronomii, strefę wejściową oraz wjazd na parking, który będzie znajdował się na wyższych piętrach (do 61 miejsc parkingowych).

Od piątej kondygnacji w górę zaplanowano lokale mieszkalne w liczbie około 85-110. Na 6. piętrze wieżowca ma się znaleźć także basen i strefa relaksu, a na antresoli siłownia.

Uzgodniona z Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków geometria bryły budynku (wypracowana po wielomiesięcznych konsultacjach) nawiązuje charakterem do obecnego przy ul. Piotrkowskiej łódzkiego modernizmu. Gmach zostanie wkomponowany w otoczenie poprzez nawiązanie wysokością uskoków w bryle do sąsiednich budowli. Akceptacja ŁWKZ była niezbędnym warunkiem realizacji projektu, który jest zlokalizowany w strefie zabytkowej zabudowy.

Łózki biznesmen posiada już pozwolenie na przebudowę sieci wodociągowej i gazowniczej.

Komentarze


  • lizak
    Gość
    2021-09-27 23:11:44
    dobrze ze służba zdrowia jest darmowa w tym kraju....postawisz ale z pewnością nie ten budynek.
    110 metrów wczoraj teraz 72 metry jutro zapewne 34 metry wysokości a pojutrze?

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.