Łódź ratuje przed ruiną kolejny ważny zabytek w centrum miasta


2023.05.18
Autor: Monika Kiereś
Trwają już prace remontowo-budowlane w łódzkiej fabryce przy ulicy Sienkiewicza 61A. W odnowionym obiekcie znajdą się m.in. biura Urzędu Miasta oraz lokale użytkowe. Powstanie także kawiarnia i taras widokowy.

Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61A, której początki sięgają pierwszej dekady XX wieku, zostanie kompleksowo przebudowana. W ramach prowadzonej inwestycji przywrócony zostanie jej oryginalny kształt, podniesione zostanie poddasze wraz z rozbudową części budynków. We wnętrzach obiektu pojawi się przestrzeń biurowa wraz z lokalami użytkowymi. Na parterze zostanie wybita nowa brama, przez którą poprowadzi pasaż w stronę ulic Nawrot i Piotrkowskiej.

Wykonawca prowadzi już prace rozbiórkowe i porządkowe we wnętrzach fabryki, która zachowa zabytkową wartość, zarówno na elewacji, jak i wnętrz. W odnowionych murach kompleksu znajdą się biura Urzędu Miasta rozlokowane na piętrach od 1 do 4. Na 4 i 5 piętrze zaplanowano przestrzeń pod 5 lokali użytkowych, w tym gastronomicznych. Na zewnątrz dobudowanego budynku powstaną zielone ściany oraz zielony taras. Pojawi się winda, która połączy poziom pasażu z kawiarnią na 5 kondygnacji i tarasem widokowym. W części parterowej pojawi się wydzielona przestrzeń dla zabawy dla dzieci.

Całość zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem budynku Sienkiewicza 63. Ponadto po wyburzeniu fragmentu parteru budynków przeprowadzona będzie nowa uliczka łącząca ulicę Nawrot z Tuwima.

Fabryka przy Sienkiewicza 61a pierwotnie była zakładem wyrobów dzianych należąca do Maurycego Hirszmana.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.