Nowy węzeł przesiadkowy przy Dworcu Głównym we Wrocławiu. Podwójne perony i szybkie przesiadki w centrum miasta


2026.02.11
Autor: Bartosz Motorek
Przy ulicy Suchej, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego, planowana jest budowa nowoczesnego węzła przesiadkowego integrującego kolej, komunikację autobusową i tramwajową. Do postępowania na opracowanie dokumentacji zgłosiły się dwie firmy.

Budowa nowoczesnego węzła przesiadkowego ma umożliwić szybkie i bezkolizyjne przesiadki w jednym z najważniejszych punktów transportowych miasta. W rejonie Dworca Głównego powstanie multimodalne centrum przesiadkowe, które skupi w jednym miejscu ruch kolejowy, autobusowy oraz tramwajowy. Inwestycja obejmie obszar ulicy Suchej, stanowiącej kluczowe ogniwo układu komunikacyjnego w śródmieściu.

Wybrany wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie projektu dwukierunkowej, wydzielonej trasy przeznaczonej dla autobusów i tramwajów. Nowe połączenie ma przebiegać od ulic Pułaskiego i Hubskiej w kierunku Borowskiej, porządkując ruch transportu zbiorowego w tej części miasta.

W ramach zadania przewidziano budowę podwójnych peronów obsługujących zarówno autobusy, jak i tramwaje. Układ zostanie zaprojektowany tak, aby umożliwić bezpośrednie wyjście z dworca kolejowego i autobusowego na perony komunikacji miejskiej. Celem jest skrócenie czasu przesiadek oraz poprawa czytelności całego węzła.

Przedsięwzięcie wymaga licznych uzgodnień branżowych oraz koordynacji z istniejącą infrastrukturą transportową. Z tego względu na opracowanie dokumentacji przewidziano 22 miesiące.

Komentarze


  • WERTO
    Użytkownik
    2026-02-11 15:53:31
    Zacząc by należało od tego że likwidacja dworca autobusowego na rzecz kolejnej galeri handlowej była jednym wielkim nieporozumieniem. Dlatego gdzie informacja o dworcu PKS w tym projektowanym węźle?. Bo ten też by nalezało uwazględnic. Bo to co jest w galeri to jakas porażka nie uwzgledniająca kompletnie innych przewożników a tylko POLBUSA!

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.