Gigant motoryzacyjny z nową inwestycją w Polsce. To druga taka fabryka w Europie
Na Dolnym Śląsku powstanie zakład zajmujący się kompleksowym przetwarzaniem pojazdów wycofanych z eksploatacji. Toyota Motor Europe zapowiedziała uruchomienie Fabryki Zrównoważonego Obiegu na terenie istniejącego zakładu produkcyjnego w Wałbrzychu.
W ramach inwestycji powstać ma obiekt, który będzie miał około 25 000 metrów kwadratowych, co umożliwi przetwarzanie nawet 20 000 pojazdów rocznie. To jeden z kluczowych elementów realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, opartej na ograniczaniu zużycia zasobów, ponownym wykorzystaniu oraz recyklingu materiałów.
Nowy zakład Toyota Motor Europe (TME) w Wałbrzychu będzie prowadził zaawansowane procesy demontażu samochodów. Wybrane komponenty zostaną poddane szczegółowej ocenie pod kątem dalszego wykorzystania. Części takie jak baterie czy elementy układu jezdnego będą regenerowane lub kierowane do ponownego użycia. Pozostałe materiały trafią do recyklingu, co pozwoli odzyskać wartościowe surowce, w tym metale i tworzywa sztuczne wykorzystywane później w produkcji nowych pojazdów.
Nowa inwestycja rozszerzy zakres działalności fabryki Toyoty na Dolnym Śląsku, która obecnie odpowiada za produkcję napędów hybrydowych oraz konwencjonalnych. Projekt ma również znaczenie biznesowe, ponieważ umożliwi lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury i zwiększy elastyczność operacyjną zakładu.
Fabryka w Polsce będzie drugim tego typu obiektem Toyoty w Europie. Pierwszy zakład uruchomiono w 2025 roku w Wielkiej Brytanii i stanowi on punkt odniesienia dla kolejnych inwestycji. Wybór Polski wynika z rozwiniętego zaplecza recyklingowego, dużej liczby pojazdów przeznaczonych do demontażu oraz obecności rozbudowanej infrastruktury produkcyjnej koncernu.
Zakłady Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach od ponad dwóch dekad produkują jednostki napędowe, w tym nowoczesne układy hybrydowe. Były to pierwsze tego typu inwestycje koncernu poza Azją. Obecnie zatrudniają blisko trzy tysiące osób, a łączna wartość nakładów inwestycyjnych Toyoty na Dolnym Śląsku osiągnęła około siedmiu miliardów złotych.
W ramach inwestycji powstać ma obiekt, który będzie miał około 25 000 metrów kwadratowych, co umożliwi przetwarzanie nawet 20 000 pojazdów rocznie. To jeden z kluczowych elementów realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, opartej na ograniczaniu zużycia zasobów, ponownym wykorzystaniu oraz recyklingu materiałów.
Nowa inwestycja rozszerzy zakres działalności fabryki Toyoty na Dolnym Śląsku, która obecnie odpowiada za produkcję napędów hybrydowych oraz konwencjonalnych. Projekt ma również znaczenie biznesowe, ponieważ umożliwi lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury i zwiększy elastyczność operacyjną zakładu.
Zakłady Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach od ponad dwóch dekad produkują jednostki napędowe, w tym nowoczesne układy hybrydowe. Były to pierwsze tego typu inwestycje koncernu poza Azją. Obecnie zatrudniają blisko trzy tysiące osób, a łączna wartość nakładów inwestycyjnych Toyoty na Dolnym Śląsku osiągnęła około siedmiu miliardów złotych.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra