Kontrowersyjna decyzja ws. budowy nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

2021.11.15

Radni PiS i Bezpartyjni podjęli decyzję dotyczącą budowy nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Kontrowersje budzą plany i lokalizacja.

Rządzący Dolnym Śląskiem PiS i Bezpartyjni planują kosztem ponad 200 mln zł budowę nowego urzędu marszałkowskiego na obrzeżach Wrocławia. Pod koniec października powołany został nawet pełnomocnik zarządu województwa dolnośląskiego do spraw budowy pasywnego budynku administracyjnego.

Portal Wyborcza.pl zapytał, po co rządzącym Dolnym Śląskiem Prawu i Sprawiedliwości i Bezpartyjnym nowy budynek, jednak nie dostał wyjaśnień. Wiadomo, że inwestycja jest na wczesnym etapie - obecnie trwają przygotowania do opracowania koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, prowadzone są rozmowy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich i te dotyczące lokalizacji.

Szacuje się, że koszt budowy nowej siedziby wynieść miałby ponad 200 mln zł, jednak planowane jest uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych w wysokości 140 mln zł. Gdzie miałby powstać nowy Urząd Marszałkowski? Pod uwagę brana jest działka na południu Wrocławia, w obrębie ulic Kwiatkowskiego i Czekoladowej, w sąsiedztwie centrum handlowego Aleja Bielany.

Radni Prawa i Sprawiedliwości tłumaczą decyzję, że urząd marszałkowski jest rozsiany po kilku budynkach i to nie pomaga w jego funkcjonowaniu. Z kolei radni opozycyjni z Koalicji Obywatelskiej zadają pytania, czy w obecnej sytuacji finansowej potrzebna jest taka inwestycja i podają, że we Wrocławiu są tysiące metrów kwadratowych wolnych powierzchni biurowych.

Źródło: Wyborcza.pl

Komentarze


 • WERTO
  Użytkownik
  2021-11-15 11:15:12
  W koncu ktos pomyslal o porzadnym budynku. Super decyzja. A PO zawsze bedzie na NIE bo NIE.

 • Bez nicku
  Gość
  2021-11-16 18:16:53
  Niech pomyślą o porządnych drogach, bo cofamy się w rozwoju, wiele miast nam uciekło, nie mówiąc o W-wie, albo niech wymienią ileśtam kopciuchów, wolałbym kilka przystanków trasy tramwajowej, niż taki "porządny budynek". Niech zapytają mieszkańców, a nie szastają bez sensu naszą kasą. Żenujące, że niedojrzali do zarządzania politycy podejmują za nas decyzje.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.