Nietypowa inwestycja w Jeleniej Górze. Powstaje modelarnia makiet Kolejkowo


2022.04.25
Autor: Urbanity.pl
Dynamiczny rozwój największej w Polsce kolejowej makiety, która przedstawia rzeczywistość w 25 -krotnym pomniejszeniu sprawiła, że Kolejkowo buduje modelarnię do makiet kolejowo-miejskich w Jeleniej Górze.

W styczniu bieżącego roku rozpoczęła się budowa największej i jedynej w Polsce modelarni makiet kolejowo-miejskich. Inwestycja powstaje na Zabobrzu w Jeleniej Górze.

Kolejkowo to największe kolejowe makiety w Polsce przedstawiające rzeczywistość w 25 -krotnym pomniejszeniu. Zwiedzający mogą podziwiać skrupulatnie wykonane jeżdżące pociągi, samochody, tramwaje, pływające statki i ruchome, interaktywne scenki. Całość ujęta w miniaturowym świecie okraszonym szczyptą humoru. Kolejkowo obecnie dostępne jest w dwóch lokalizacjach - we Wrocławiu (Sky Tower) i w Gliwicach.

Nowa inwestycja w Jeleniej Górze składała się będzie z parterowej hali modelarni oraz ścieżki turystycznej, która pokazywała będzie jak powstają makiety. W obiekcie prowadzone będą także warsztaty modelarskie dla dzieci i dorosłych. Z kolei teren wokół inwestycji zostanie wykorzystany na stworzenie parku z jeżdżącymi mini pociągami wożącymi odwiedzających.

W budynku nazywany modelarnią mieścił będzie także główne biura Kolejkowa. Inwestycja powstaje na działce o powierzchni 10 883 mkw., a powierzchnia zabudowy to 975 mkw. Modelarnia będzie miała powierzchnię użytkową wynoszącą 868 mkw., na której znajdzie się strefa wejściowa, sala warsztatowa, sala wystawowa oraz sala pokazowa. W budynku przewidziano miejsce także pod część biurową, salę konferencyjną, pomieszczenia dla pracowników oraz zaplecze magazynowe.

Sala produkcji makiet będzie miał powierzchnię 500 mkw. Jak tłumaczy Jakub Paczyński, Prezes Zarządu Kolejkowa będzie można na niej zobaczyć np. figurkę od wykonania modelu, zrobienia formy po odlanie w żywicy i pełne malowanie. Podobnie z budynkami na makiecie, czyli od sporządzenia dokumentacji fotograficznej i pomiaru, zaprojektowania, wycinania, malowania, wykonania elementów jak np. okna, rzeźby. Docelowo w modelarni pracować będzie 20 modelarzy.

Inwestycja w Jeleniej Górze ma być gotowa w lipcu 2023 roku. W drugim etapie prac zaplanowano na czerwiec 2024 roku tworzony będzie zaaranżowany roślinnością i instalacjami artystycznymi park, po którym będą jeździły miniaturowe pociągi, wożące odwiedzających turystów.

W planach Kolejkowa są kolejne otwarcia z wystawami makiet kolejowych w największych miastach Polski. Trwają już przygotowania ekspozycji w Warszawie i Gdańsku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.