Dwa dolnośląskie dworce kolejowe oddane do użytku
Zakończyła się przebudowa historycznych dworców kolejowych w Kątach Wrocławskich i Smolcu, które już zostały otwarte dla podróżnych.
Jesienią 2019 roku ruszyła przebudowa dwóch dolnośląskich dworców - w Kątach Wrocławskich i Smolcu. W niecałe półtora roku oddano do użytku komfortowe i nowoczesne obiekty.
Dworzec w Kątach Wrocławskich, który pochodzi z 1920 roku przywrócono oryginalną kolorystkę elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Ściany elewacji pomalowano na kolor jasnozielony, któremu towarzyszą białe sztukaterie oraz ciemnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa. Rekonstrukcji poddane zostały ponadto dwa drewniane wiatrołapy mieszczące się przy wejściach od strony peronów i miasta.
Także dworzec w Smolcu, którego początki sięgają 1843 roku przeszedł gruntowny remont. Przywrócono dawny blask ceglanej elewacji, wyremontowano wnętrza i częściowo zmieniono funkcję obiektu. Podróżni mogą korzystać z klimatyzowanej poczekalni oraz toalet.
Oba dworce stały się także bardziej ekologiczne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmianie uległo również najbliższe otoczenie obiektów, gdzie powstały miejsca parkingowe oraz postojowe typu kiss&ride. Rowerzyści mogą zostawić jednoślady pod wiatami rowerowymi.
W obu przypadkach gmina jest najemcą części nadmiarowej powierzchni odrestaurowanych dworców. W Kątach będzie mieścić się Gminny Dom Kultury oraz biura Zakładu Gospodarowania Mieszkaniami, natomiast w Smolcu – posterunek Policji oraz Gminne Centrum Obsługi Mieszkańca.
Wartości inwestycji w Kątach Wrocławskich to 18,5 mln złotych brutto, a w Smolcu to 12,1 mln złotych brutto. Wykonawcą przebudowy dworców w Kątach Wrocławskich była firma Berger Bau Polska sp. z o.o., natomiast w Smolcu – AKBiK sp. z o.o.
Jesienią 2019 roku ruszyła przebudowa dwóch dolnośląskich dworców - w Kątach Wrocławskich i Smolcu. W niecałe półtora roku oddano do użytku komfortowe i nowoczesne obiekty.
Także dworzec w Smolcu, którego początki sięgają 1843 roku przeszedł gruntowny remont. Przywrócono dawny blask ceglanej elewacji, wyremontowano wnętrza i częściowo zmieniono funkcję obiektu. Podróżni mogą korzystać z klimatyzowanej poczekalni oraz toalet.
W obu przypadkach gmina jest najemcą części nadmiarowej powierzchni odrestaurowanych dworców. W Kątach będzie mieścić się Gminny Dom Kultury oraz biura Zakładu Gospodarowania Mieszkaniami, natomiast w Smolcu – posterunek Policji oraz Gminne Centrum Obsługi Mieszkańca.
Wartości inwestycji w Kątach Wrocławskich to 18,5 mln złotych brutto, a w Smolcu to 12,1 mln złotych brutto. Wykonawcą przebudowy dworców w Kątach Wrocławskich była firma Berger Bau Polska sp. z o.o., natomiast w Smolcu – AKBiK sp. z o.o.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA