Bolesławiec kolejnym miastem z wyremontowanym dworcem

2020.04.06

Rozpoczyna się przebudowa dworca w Bolesławcu, który kosztem ponad 13 mln zł, odzyska swój historyczny wygląd. Inwestycja jest finansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków własnych PKP S.A.

W ramach przebudowy wyremontowana zostanie elewacja budynku dworca, której detale architektoniczne podkreśli nowa iluminacja. W obiekcie wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, poszycie dachowe, część stropów, a także wzmocniona konstrukcja dachu.

Odrestaurowane zostaną ponadto historyczne stropy w poczekalni oraz kolebkowy w pomieszczeniu dla rodziców z dziećmi. Generalny remont przejdzie również strefa obsługi podróżnych (kasy, poczekalnia, toalety ogólnodostępne), która będzie funkcjonalnie połączona z przestrzenią handlową. Jedną z nowości w poczekalni ma być nowoczesny system dynamicznej informacji podróżnych (elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów) oraz system informacji głosowej.

Nowy dworzec w Bolesławcu, który wybudowany został w 1845 roku, dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, a sam budynek zyska nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy.

Inwestycja obejmuje także metamorfozę najbliższego otoczenia dworca. Dawny budynek szaletu zostanie odnowiony i przekształcony w wiatę rowerową. W pobliżu zostanie zlokalizowany również parking rowerowy.

Koszt inwestycji to 13,5 mln zł. Generalnym wykonawcą inwestycji została spółka Lindner Polska, której inwestor przekazał już plac budowy. Nowy dworzec zostanie oddany do użytku w czerwcu 2021 roku.

Obecnie PKP prowadzi prace modernizacyjne dworców: Wałbrzych Główny, Szklarska Poręba Główna, Boguszów Gorce Zachód, Imbramowice, Malczyce, Kąty Wrocławskie i Smolec, a jeszcze w bieżącym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych w związku z planową przebudową dworca w Węglińcu.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Dworzec kolejowy PKP

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.