Nowa wizytówka Kielc? Gotowa jest koncepcja dwóch wież w miejscu byłego kina Romantica


2023.07.24
Autor: Piotr Maślak/Wyborcza
W miejscu zdewastowanego budynku byłego kina Romantica, naprzeciwko dworca autobusowego, powstać mają dwie wieże mieszkalne. Inwestor posiada już wstępną koncepcję architektoniczną inwestycji, która powstać ma w ramach specustawy - lex deweloper.

Dwie nowoczesne wieże mieszkalne zastąpią zdewastowany budynek kina, a także parking samochodowy i stojące na działce budy. Zaprezentowano wstępną koncepcję budowy inwestycji naprzeciwko kieleckiego dworca autobusowego. Architektem jest Marcin Kamiński z pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci, który wieszczy, że wieżowce staną się nową wizytówką miasta.

Inwestycja powstanie na dwóch działkach u zbiegu ulic Panoramiczna i Czarnowska, z których pierwsza (pusty parking samochodowy) to własność Przedsiębiorstwa Turystycznego „Łysogóry", natomiast druga należy do kieleckich deweloperów pod wspólną spółką Romantica spółka z o.o.

Zaprezentowana koncepcja zakłada budowę dwóch 21-piętrowych wież. Planu urbanistyczne nie zakładają w tym miejscu tak wysokiej zabudowy, dlatego inwestorzy chcą zrealizować projekt w ramach specustawy mieszkaniowej, czy lex deweloper. Jak przekonuje w rozmowie z "Wyborczą" Marcin Kamiński, "dopuszczenie dominanty w tamtym miejscu jest zgodne z opinią miejskiej komisji architektoniczno- urbanistycznej".

Pomiędzy planowanymi wieżowcami miałby powstać publiczny plan z licznymi restauracjami, kawiarniami i miejscem do odpoczynku. Budynki mają być dostępne ze wszystkich czterech stron.

Inwestor posiada już uzgodnioną z Miejskim Zarządem dróg w Kielcach obsługę komunikacyjną od strony ulicy Panoramicznej. O tym czy inwestycja się rozpocznie, zdecyduje rada miasta. Dopiero wtedy inwestor będzie mógł składać wniosek o pozwolenie na budowę.

Komentarze


 • Lex
  Gość
  2023-07-24 14:06:28
  Lex developer zakłada przede wszystkim możliwość podwyższenia zabudowy jeżeli w promieniu 250 metrów znajdują się już istniejące inne wysokie budynki / mieszkalne / o wysokości planowanej nowej zabudowy ...

 • pol
  Gość
  2023-07-25 08:48:35
  Oby to ruszyło.Dodało by to estetyki i urozmaiciło nijaki krajobraz w centralnej części Kielc

 • Adi
  Gość
  2023-07-25 09:04:10
  Ostatnio coś w Kielcach boom na wieżowce, niech budują

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.