Zakończyła się modernizacja Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Jedno z najnowocześniejszych miejsc w Europie


2022.06.13
Autor: Iwona Maślak, Urbanity.pl
Modernizacja istniejących obiektów i dobudowa nowej części wraz z wieżą widokową - na tym polegała inwestycja o wartości około 80 mln zł w Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Otwarcie nastąpiło 10 czerwca.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, firma Budimex w roli generalnego wykonawcy przeprowadziła modernizację Planetarium Śląskiego w Chorzowie i dostosowała obiekt do najnowszych standardów technicznych i użytkowych. Wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków.

W ramach inwestycji modernizacji poddany został istniejący budynek, powstała nowa podziemna powierzchnia użytkowa oraz wieża widokowa z zastosowanym wewnątrz urządzeniem „camera obscura” (łac. ciemnia optyczna – pierwowzór kamery fotograficznej). Budimex zrealizował zadanie w ciągu 34 miesięcy. Wartość inwestycji wyniosła około 80 mln zł.

Planetarium Śląskie powiększyło swoją powierzchnię użytkową o 3 200 mkw. Modernizacji poddano cztery części obiektu - Planetarium, Obserwatorium, budynek pomocniczy oraz małe obserwatorium (części A, B, C i F). Dawna oraz nowopowstała część planetarium (część D i E) zostały powiązane panoramiczną windą. W zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zmodernizowana została główna sala projekcyjna z panoramą Śląska okalającą salę. Dawny dziedziniec przekształcony został w nową salę ekspozycyjną, na dachu której znajduje się odtworzony zegar słoneczny.

Dzięki inwestycji Planetarium to obecnie największe miejsce tego typu w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie.

Budynek Planetarium Śląskiego został wzniesiony w latach 50-tych XX wieku,

Komentarze


  • Bartek
    Gość
    2022-06-13 14:58:56
    Byłem tam za dzieciaka, jestem ciekaw jak teraz wygląda to miejsce.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.