Atal bliżej inwestycji przy Parku Śląskim w Chorzowie. Radni dali "zielone światło" deweloperowi


2023.03.13
Autor: Bartosz Motorek
Miejscy radni w Chorzowie zgodzili się na inwestycję firmy Atal, którą deweloper planuje wybudować w sąsiedztwie Parku Śląskiego. Uchwała była potrzebna, gdyż spółka korzystała z zapisów specustawy mieszkaniowej "lex deweloper". Zgoda radnych oznacza, że zaniedbany teren przy Targowej zyska nową funkcję.

Zaniedbany teren dawnego Ośrodku Postępu Technicznego zmieni swoje oblicze


Na ostatniej sesji Rady Miasta podjęta została uchwała lokalizacyjna dla planowanej inwestycji firmy Atal w Chorzowie. Większość radnych zagłosowała "za" jej uchwaleniem, co otwiera drogę deweloperowi do realizacji nowoczesnego osiedla mieszkaniowego przy ulicy Targowej, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego. Nowa inwestycja ogólnopolskiego dewelopera powstanie na zrujnowanym i zaniedbanym terenie po dawnym Ośrodku Postępu Technicznego.

Radni podjęli słuszną decyzję, gdyż w naszej ocenie zaproponowany sposób zagospodarowania działki przy ul. Targowej jest najlepszym z możliwych dla tego terenu. Funkcja mieszkaniowa z elementami usługowymi, w tym publiczną szkołą podstawową, jest dla Chorzowa korzystną i rozwojową perspektywą. Przysporzy nowoczesnej substancji mieszkaniowej i edukacyjnej oraz przyciągnie nowych mieszkańców do miasta borykającego się z ujemnym saldem migracji
powiedział: Mateusz Bromboszcz, wiceprezes ATAL

Deweloper wybuduje szkołę na swój koszt


Atal jest właścicielem działki przy Targowej od 2018 roku. W ramach planowanej inwestycji powstać mają trzy kaskadowe budynki mieszkalne, które zajmą powierzchnię ok. 17% całej nieruchomości. Projekt zakłada oprócz mieszkań także lokale z przeznaczeniem na funkcje usługowe, np. przedszkole o powierzchni 500 mkw. W ramach osiedla wybudowana ma zostać ponadto nowoczesna publiczna szkoła podstawowa, która po wybudowaniu przez i na koszt dewelopera przejdzie na własność samorządu. W nowej placówce edukacyjnej będzie mogło się uczyć około 200 uczniów, dla których przygotowana zostanie także sala gimnastyczna i boisko zewnętrzne. Łącznie inwestycja dostarczy na chorzowski rynek 950 mieszkań oraz 1 000 mkw. przestrzeni dedykowanej pod lokale usługowe.

Firma deweloperska Atal opracowała koncepcję nowoczesnego osiedla budynków wielorodzinnych, które mają zostać wkomponowane w sąsiedztwo m.in. Parku Śląskiego. Z 43% do 64% zwiększy się powierzchnia biologicznie czynna na terenie opracowania, który obecnie w 57% jest zabetonowany.

Katowiccy architekci z koncepcją nowego osiedla


Za projekt koncepcji chorzowskiej inwestycji odpowiada architekt Wojciech Wojciechowski z Katowic. Minimalistyczny styl w projekcie osiedla przejawia się w jasnych barwach elewacji budynków oraz przeszklonych balkonach i tarasach, które zapewniają mieszkańcom optymalne nasłonecznienie i przewietrzenie. Architekci i deweloper postawili jednak na harmonijną integrację zabudowy z parkowym otoczeniem, co stanowiło priorytet. Planowane inwestycje będą realizowane na obszarze wcześniej zabudowanym i zabetonowanym, zwracając uwagę na przywrócenie mu wartości przyrodniczych. W tym celu zostaną stworzone liczne strefy zieleni, także w miejscach zdegradowanych, a także posadzone zostaną łąki kwietne i inne formy przyrodnicze. W ramach zaplanowania elementów zewnętrznych i rekreacyjnych, przedstawiciele dewelopera zapowiadają organizację konkursu, w którym wezmą udział młodzi architekci.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.