Neoklasycystyczna kamienica w Bielsku-Białej odzyskała dawny wygląd


2020.07.31
Autor: Urbanity.pl
Dobiega końca remont kamienicy na rogu ulic Legionów i Paderewskiego w Bielsko-Białej.

Remont popadającej w ruinę kamienicy z końca XIX wieku rozpoczął się w 2019 roku. W budynku o powierzchni 2 500 mkw. znajdzie się niepubliczna szkoła i przedszkole dla dzieci z potrzebami kształcenia specjalnego. Prace modernizacyjne skończą się przed końcem wakacji, a otwarcie placówek zaplanowano na wrzesień.

Odrestaurowana kamienica przypomina o swej ciekawej historii z końca XIX wieku. Obiekt należał od 1881 roku do znanego na Śląsku Cieszyńskim konstruktora i przemysłowca Edmunda Schmeji, który był założycielem Fabryki Maszyn i Odlewni Żelaza. Nowi właściciele kamienicy dotarli do wnuka przemysłowca Michała Szmeji mieszkającego w Austrii, a dzięki udostępnionym przez niego archiwalnym zdjęciom, m.in. fotografii z 1906 roku (dokumentującej róg Legionów i Paderewskiego), możliwe było zaprojektowanie a później odtworzenie pierwotnych detali architektonicznych trzykondygnacyjnego budynku.

Kamienica na rogu ulic Legionów i Paderewskiego wzniesiona została w duchu neoklasycystycznym. Projekt nowego obiektu przygotowała pracownia Archas Design. Główne prace remontowe toczyły się głównie wewnątrz kamienicy, gdzie wyburzono m.in. stare klatki schodowe, które nie spełniały już współczesnych norm. Na potrzeby osób niepełnosprawnych zamontowano windę.

W wyremontowanej kamienicy mieściła się będzie placówka „Słoneczna Kraina” z internatem, gabinetami lekarskimi i rehabilitacją.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.