Nowy dworzec Gdańsk Wrzeszcz będzie obsługiwał prawie 9 mln podróżnych rocznie

2021.07.01

Rozpoczęła się przebudowa jednego z najważniejszych dworców w Polsce pod względem liczby obsługiwanych podróżnych. Podpisana została umowa na przebudowę dworca Gdańsk Wrzeszcz.

Dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz kosztem około 13,2 mln złotych brutto stanie się nowoczesnym obiektem z wieloma rozwiązaniami proekologicznymi. Gdański dworzec jest jednym z najważniejszych tego typu budynków w Polsce pod względem liczby obsługiwanych podróżnych.

Pierwszy obiekt o tej nazwie powstał w 1870 roku. Nowy budynek powstał dopiero w 1952 roku i od tego czasu był kilkukrotnie przebudowywany. W ramach obecnej inwestycji ma zostać on przekształcony w nowoczesny dworzec, dostosowany do potrzeb osób niepełnoprawnych.

Największe zmiany widoczne będą na zewnętrznej elewacji dworca. W miejsce rozproszonych dobudówek obiekt zyska jedną spójną bryłę. Nowa elewacja pokryta zostanie stalą i szkłem. Najbardziej reprezentacyjną jej częścią będzie wejście do strefy obsługi podróżnych oraz wejście prowadzące bezpośrednio do tunelu na perony. Nowoczesny charakter architektury nowego dworca Gdańsk Wrzeszcz podkreśli iluminacja.

Na dachu dworca pojawi się zieleń, która zajmie niecałe 400 mkw., a także 28 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. W obiekcie zastosowane zostaną ponadto pompy ciepła do ogrzewania budynku.

Przestrzeń obsługi podróżnych to kolejna część dworca, która całkowicie się zmieni. Ta część obiektu będzie przestronna oraz nowocześnie urządzona z poczekalnią, kasami biletowymi, a także dwoma lokalami handlowymi. Podróżni znajdą w nim ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Na szklanych panelach, na jednej ze ściany nowego holu, zostaną umieszczone grafiki przedstawiające wygląd dworca na przestrzeni przeszło 150 lat. Kolejną ze zmian jest możliwość dostania się na perony pomijając hol przez specjalne wejście umiejscowione mniej więcej po środku nowej bryły dworca. W pobliżu zejścia do tunelu prowadzącego na perony przewidziano nowocześnie urządzony kompleks toalet oraz trzy lokale handlowo-usługowe.

Koszt przebudowy to około 13,2 mln złotych brutto. Otwarcie zmodernizowanego dworca Gdańsk Wrzeszcz zaplanowano na koniec 2022 roku. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia TPF, a wykonawcą prac budowlanych jest firma TYM-BUD Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Dworzec Gdańsk Wrzeszcz

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.