Podkarpackie Centrum Nauki jak Centrum nauki Kopernik w Warszawie? Właśnie rusza budowa inwestycji


2020.08.06
Autor: Urbanity.pl
Wbita została pierwsza łopata pod budowę Podkarpackiego Centrum Nauki, które zlokalizowane będzie w Jasionce vis-a-vis lotniska. Koszt całej inwestycji to ponad 90 mln zł.

Podkarpackie Centrum Nauki będzie instytucją podobną do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ale mającą swój własny charakter i wyjątkowe eksponaty i wystawy. Teraz dzięki głównie pieniądzom z funduszy unijnych można rozpocząć realizację inwestycji.

Inwestycja powstaje w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena, nieopodal lotniska w Jasionce.

Podkarpackie Centrum Nauki będzie budynkiem energooszczędnym, który wyposażony zostanie w odnawialne źródła energii, w tym m.in. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła. Obiekt wyposażony zostanie w system zarządzania budynkiem BMS.

W obiekcie mieszczącym się w Jasionce znajdzie się ponad 200 interaktywnych eksponatów, trzy laboratoria edukacyjne i dwie pracownie warsztatowe. Budynek będzie miał ponad 6 500 mkw. powierzchni, z czego około 3 000 mkw. stanowiła będzie przestrzeń z interaktywnymi wystawami.

Bryła Podkarpackiego Centrum Nauki inspirowana była kształtem sterowca, helisy DNA i orbity. Projekt architektoniczny 3-kondygnacyjnego budynku powstał w Pracowni Projektowej F-11.

Koszt budowy to prawie 50 mln zł., ale wartość całego projektu to już ponad 90 mln zł. Budowa Podkarpackiego Centrum Nauki potrwa do 2022 roku, ale otwarcie dla zwiedzających zaplanowano pod koniec 2022 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Warbud, który przystąpił już do realizacji zadania.

Komentarze


 • lol
  Gość
  2020-08-06 13:26:54
  Czy Podkarpackie Centru mNauki będzie strefą wolną od ideologi LGBT ?
  Czy będzie miejsce na kaplicę ? czy będzie do Centrum prowadziła droga krzyżowa obsiana klęcznikami ?
  Czy będzie można spalić kukłę żyda , geja, uchodźcy jako naukowy eksperyment ? jak nie to nie jadę

 • Niklot
  Gość
  2020-08-06 19:40:08
  Drogi lol, myślę że odpowiedzi na postawione przez ciebie pytania znajdziesz w ..... przybytku zwanym sraczem. Udaj się, do tej krynicy wiedzy niezwłocznie, i .... czerp wiedzę wszelaką z jej kryształowej toni!!!

 • Zyndram
  Gość
  2020-08-07 08:26:39
  W projekcie zabrakło miejsca na 20 metrowy krzyż,
  Moje uczucia religijne zostały obrażone !

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.