W Czarnej rozpoczęła się budowa nowego dworca kolejowego

2020.07.17

Czarna to kolejna miejscowość w województwie podkarpackim, w której powstanie nowy dworzec kolejowy w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Jest to autorska formuła opracowana przez PKP S.A.

Nowy dworzec w Czarnej będzie niewielkich rozmiarów, nowoczesny i proekologiczny. Będzie to tzw. IDS-modułowy. Stary dworzec zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie budynek z nowoczesną formą architektoniczną.

Parterowy obiekt nowego dworca w Czarnej składał się będzie z dwóch części, które połączone zostaną wiatą. Pierwsza część - dworcowa, służyła będzie jako poczekalnia i toalety ogólnodostępne. W drugiej mieścił się będzie niewielki lokal komercyjny. Pod wiatą zaprojektowano 14 stojaków dla rowerów, a także stację naprawy rowerów. To, co wyróżniało będzie dworzec to wieża zegarowa o wysokości prawie 8 metrów.

Inwestycja obejmie również uporządkowanie terenu wokół dworca, gdzie oprócz terenów zielonych z chodnikami powstanie także parking na 24 stanowiska. Całość będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowy dworzec w Czarnej powstaje w formule „Projektuj i buduj”. Wykonawcą zostało konsorcjum firm: Heli Factor sp. z o.o. z Warszawy oraz Merx sp. z o.o. z Białegostoku, które przejęło już prac budowy. Koszt inwestycji wyniesie ponad 5 mln zł brutto, z czego część finansowana zostanie ze środków unijnych. Otwarcie nowego dworca zaplanowano na wiosnę 2021 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


  • Tomasz313123
    Użytkownik
    2020-07-18 12:59:49
    Haha praktycznie 1:1 taki sam dworzec zbudowali w Nidzicy xDDD

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.