Łódź: Zmienią dawny biurowiec z PRL na apartamentowiec premium


2022.03.07
Autor: Urbanity.pl
Charakterystyczny gmach koło domu handlowego Central przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi zmieni niebawem swoją funkcję i wygląd. Biurowiec po przebudowie zaoferuje apartamenty premium.

Wkrótce rozpocznie się przebudowa 13-piętrowego biurowca Spółdzielczego Domu Handlowego „Central” przy ulicy Piotrkowskiej 165 w Łodzi. Za realizację tego charakterystycznego gmachu odpowiada spółka deweloperska Aura Development.

W 2021 roku dawny biurowiec z PRL, który wybudowany został w latach 70' zmienił właściciela. Firma Aura Development wraz z Marcinem Tomaszewskim z pracowni Reform Architekt, który odpowiada za projekt przebudowy gmachu spółdzielców, będzie wkrótce miała w swojej ofercie apartamenty z segmentu premium.

Inwestycja w sąsiedztwie domu handlowego Central stanie się ekskluzywnym apartamentowcem, a zmiana ta wymaga całkowicie nowego podziału pomieszczeń. W budynku przy Piotrkowskiej już od kilku tygodni toczą się intensywne prace wyburzeniowe.

Ideą projektu przebudowy było zachowanie ducha tego budynku, o którym decydują jego podziały poziome: pas kamienia i pas okien – mówi Tomaszewski. – Architektura zostaje, zmieniamy tylko funkcje, choć to wymaga jednocześnie drobnych zmian np. w układzie okien czy ich wysokości, a ta jest nie do przyjęcia do celów mieszkaniowych. Parapety są na wysokości 1,5 metra. Żeby ktoś mógł tam zamieszkać, trzeba obniżyć je do 90–100 centymetrów, a w niektórych pomieszczeniach zlikwidować całkowicie, co zresztą przewidziałem w projekcie w każdym narożnym lokalu. Układ okien, który powtarza się co trzecią kondygnację, sprawia może wrażenie nieregularnego, ale zarazem bardzo porządkuje elewację, a jednocześnie dodaje bryle lekkości i dynamiki.

Typowa kondygnacja dawnego biurowca ma powierzchnię 280 mkw. Według projektu na każdym piętrze znajdą się maksymalnie po cztery apartamenty. Parter ekskluzywnego apartamentowca stanie się wysokim, dwukondygnacyjnym hallem wejściowym. W tej części obiektu zaplanowano także dwa lokale o charakterze handlowo-usługowym. Pod budynkiem mieściła się będzie strefa zen z salonem masażu, siłownią lub salą do jogi do użytku mieszkańców.

Znikną podcienia budynku od strony ulicy Piotrkowskiej. Zostaną zabudowane wysokimi szklanymi taflami, które wysokością „wyrównają” poziom parteru gmachu.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.