Łódź: Zmienią dawny biurowiec z PRL na apartamentowiec premium


2022.03.07
Autor: Urbanity.pl
Charakterystyczny gmach koło domu handlowego Central przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi zmieni niebawem swoją funkcję i wygląd. Biurowiec po przebudowie zaoferuje apartamenty premium.

Wkrótce rozpocznie się przebudowa 13-piętrowego biurowca Spółdzielczego Domu Handlowego „Central” przy ulicy Piotrkowskiej 165 w Łodzi. Za realizację tego charakterystycznego gmachu odpowiada spółka deweloperska Aura Development.

W 2021 roku dawny biurowiec z PRL, który wybudowany został w latach 70' zmienił właściciela. Firma Aura Development wraz z Marcinem Tomaszewskim z pracowni Reform Architekt, który odpowiada za projekt przebudowy gmachu spółdzielców, będzie wkrótce miała w swojej ofercie apartamenty z segmentu premium.

Inwestycja w sąsiedztwie domu handlowego Central stanie się ekskluzywnym apartamentowcem, a zmiana ta wymaga całkowicie nowego podziału pomieszczeń. W budynku przy Piotrkowskiej już od kilku tygodni toczą się intensywne prace wyburzeniowe.

Ideą projektu przebudowy było zachowanie ducha tego budynku, o którym decydują jego podziały poziome: pas kamienia i pas okien – mówi Tomaszewski. – Architektura zostaje, zmieniamy tylko funkcje, choć to wymaga jednocześnie drobnych zmian np. w układzie okien czy ich wysokości, a ta jest nie do przyjęcia do celów mieszkaniowych. Parapety są na wysokości 1,5 metra. Żeby ktoś mógł tam zamieszkać, trzeba obniżyć je do 90–100 centymetrów, a w niektórych pomieszczeniach zlikwidować całkowicie, co zresztą przewidziałem w projekcie w każdym narożnym lokalu. Układ okien, który powtarza się co trzecią kondygnację, sprawia może wrażenie nieregularnego, ale zarazem bardzo porządkuje elewację, a jednocześnie dodaje bryle lekkości i dynamiki.

Typowa kondygnacja dawnego biurowca ma powierzchnię 280 mkw. Według projektu na każdym piętrze znajdą się maksymalnie po cztery apartamenty. Parter ekskluzywnego apartamentowca stanie się wysokim, dwukondygnacyjnym hallem wejściowym. W tej części obiektu zaplanowano także dwa lokale o charakterze handlowo-usługowym. Pod budynkiem mieściła się będzie strefa zen z salonem masażu, siłownią lub salą do jogi do użytku mieszkańców.

Znikną podcienia budynku od strony ulicy Piotrkowskiej. Zostaną zabudowane wysokimi szklanymi taflami, które wysokością „wyrównają” poziom parteru gmachu.

Inne wiadomości o Apartamentowiec Central, Reform Architekt Group, Aura Development

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.