W Janikowie powstaje nowoczesny dworzec kolejowy. Otwarcie w tym roku


2020.05.07
Autor: Urbanity.pl
Jeszcze w tym roku oddany zostanie do użytku wyremontowany budynek dworca kolejowego w Janikowie. Inwestycja powstaje w trybie „Projektuj i buduj” w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.

W Janikowie mieścił się będzie jeden z nowocześniejszych dworców w województwie kujawsko-pomorskim, który powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się na początku br., i obecnie są na zaawansowanym poziomie.

D tej pory wykonano rozbiórkę starego obiektu, w miejsce którego powstaje nowy dworzec kolejowy. Zakończyły się prace związane z wykonaniem fundamentów oraz ich właściwym zabezpieczeniem, a także wzniesieniem konstrukcji budynku.

Nowy dworzec kolejowy w Janikowie składał się będzie z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa pawilony mieszczące część pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowego budynku jest wieża zegarowa o wysokości 8 metrów. Część pasażerska dworca to poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. Na obu końcach wiaty zaplanowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów.

Dworzec kolejowy w Janikowie będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zaprojektowano oznakowanie w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy mapy dotykowe. Na dworcu przewidziano również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na jego dachu umieszczone zostaną panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, które wytworzą około 2700 kWh energii elektrycznej.

Zmieni się także otoczenie dworca w Janikowie. Teren zostanie uporządkowany, powstanie nowa nawierzchnia z płyt betonowych i kostek brukowych. Zmotoryzowani będą mogli skorzystać z 12 miejsc parkingowych, w tym po jednym miejscu dla rodzin z dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

Koszt realizacji inwestycji w Janikowie to prawie 5 mln zł. Dworzec finansowany jest ze środków unijnych. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Heli Factor sp. z o.o. i Merx sp. z o.o.

Inne wiadomości o Dworzec kolejowy PKP

Komentarze


  • Ferdek
    Gość
    2020-05-08 08:47:56
    No i gitara!

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.