Dworzec w Raciborzu przejdzie ogromne zmiany. Rusza przebudowa obiektu


2022.07.11
Autor: Iwona Maślak, Urbanity.pl
Rozpoczęła się przebudowa dworca w Raciborzu, który po zakończeniu inwestycji stanie się nowoczesnym i komfortowym obiektem dla podróżnych. PKP S.A. podpisały umowę z generalnym wykonawcą. Otwarcie nowego dworca nastąpić ma za niespełna dwa lata.

Dotychczasowy dworzec w Raciborzu wybudowany został w latach 70. XX wieku i znacznie odbiega standardem od nowoczesnych tego typu obiektów. Inwestycja sprawi, że budynek służył będzie nie tylko do obsługi podróżnych, ale także stanie się centrum życia kulturalnego Raciborza. PKP S.A. podpisały już umowę z wykonawcą przebudowy.

Nowy dworzec w Raciborzu składał się będzie z trzech funkcjonalnie połączonych ze sobą segmentów. Ogromna zmiana widoczna będzie już na elewacji, która nabierze nieco industrialnego wyglądu. W fasadzie znajdą się wielkopowierzchniowe przeszklenia mające na celu doświetlenie wnętrz dworca. W najbardziej reprezentacyjnej części fasady pojawią się na wysokości pierwszego piętra słupki wykonane z blachy corten. Na szczycie umieszczony zostanie zegar wraz z podświetlonym napisem z nazwą dworca kolejowego.

Ciekawie zapowiada się także południowa ściana raciborskiego dworca. Zaprojektowano tam „zieloną ścianę” o powierzchni 60 m kw., na której ma rosnąć prawie pięćset roślin siedmiu gatunków. Cała bryła podświetlona zostanie nową iluminacją.

Przebudowany dworzec Racibórz będzie nieco mniejszy niż obecny. W parterze zaplanowano przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol oraz sąsiadującą z nim poczekalnię. Pojawią się w tej części ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesne oświetlenie. Tuż obok poczekalni i holu w jednym z pomieszczeń będzie się znajdował parking rowerowy na co najmniej 27 jednośladów.

Po przebudowie nieco zmieni się droga dojścia na perony. Do tunelu prowadzącego na nie dostaniemy się bezpośrednim przejściem przez centralną część budynku lub wychodząc do niego z poczekalni. Piętro środkowej części obiektu zostanie zagospodarowane pod poczekalnie letnią z tarasem widokowym. Dostaniemy się do niej z peronu lub windą z parteru dworca. Z tarasu, który znajdzie się na osi widokowej ulicy Mickiewicza, będzie można dostrzec m. in. wieżę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.Dzięki przebudowie skrzydła budynku zyskają całkowicie nowe funkcje. W części północnej na parterze zaprojektowano przestrzeń dla gminy Racibórz, a na piętrze biura dla spółek kolejowych. Natomiast w skrzydle południowym na poziomie ulicy znajdą się lokale handlowo-usługowe, a na piętrze strefa kultury prowadzoną przez samorząd.

Niewielki parking samochodowy powstanie po południowej części dworca. Koszt przebudowy to ponad 30 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą inwestycji została firma Texom, a projekt przebudowy powstał w pracowni GPVT S.C. z Poznania. Nowy dworzec w Raciborzu ma zostać oddany do użytku w pierwszej połowie 2024 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.