Na Śląsku szykuje się inwestycja za 1,5 mld euro
Kosztem ok. 1,5 mld euro niemiecki koncern energetyczny RWE, we współpracy z Kompanią Węglową (KW), zbuduje w Woli k. Pszczyny na Śląsku elektrownię o mocy 800 megawatów. Rocznie zużyje ona 2,5 mln ton węgla z KW.
W czwartek w Katowicach przedstawiciele obu firm zawarli porozumienie w tej sprawie. Zakłada się, że RWE będzie miał 75 proc. udziałów w spółce, która zbuduje elektrownię, pozostałą część obejmie KW. Podobnie rozłoży się finansowanie inwestycji.
Elektrownia powstanie na terenie dawnej kopalni "Czeczott", stanowiącej obecnie część kopalni "Piast". Właśnie z tego zakładu oraz niedalekiej kopalni "Ziemowit", pochodzić będzie spalany tam węgiel. Nowy blok ma być podłączony do sieci energetycznej w 2013 roku, ruszy najdalej na początku 2015 roku. Sprawność elektrowni ma wynieść 46 proc. wobec średniej 33-35 proc. w Polsce. Oznacza to mniejsze zużycie węgla i mniejszą emisję CO2.
Prezes grupy RWE Jurgen Grossmann poinformował, że jego firma szuka w Polsce lokalizacji dla budowy jeszcze dwóch elektrowni o podobnej mocy. W ciągu pięciu lat RWE chce wydać w Europie na budowę nowych mocy 32 mld euro, z czego tylko 10 mld euro w Niemczech, resztę w innych krajach, także w Polsce. To największy program inwestycyjny w historii grupy.
Projekt RWE i KW to jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce. Ma przyczynić się do zaspokojenia krajowego zapotrzebowania na energię, którego wzrost szacowany jest na 3-5 proc. rocznie.
W czwartek w Katowicach przedstawiciele obu firm zawarli porozumienie w tej sprawie. Zakłada się, że RWE będzie miał 75 proc. udziałów w spółce, która zbuduje elektrownię, pozostałą część obejmie KW. Podobnie rozłoży się finansowanie inwestycji.
Prezes grupy RWE Jurgen Grossmann poinformował, że jego firma szuka w Polsce lokalizacji dla budowy jeszcze dwóch elektrowni o podobnej mocy. W ciągu pięciu lat RWE chce wydać w Europie na budowę nowych mocy 32 mld euro, z czego tylko 10 mld euro w Niemczech, resztę w innych krajach, także w Polsce. To największy program inwestycyjny w historii grupy.
Projekt RWE i KW to jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce. Ma przyczynić się do zaspokojenia krajowego zapotrzebowania na energię, którego wzrost szacowany jest na 3-5 proc. rocznie.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-22 10:03:16
Globalny gigant technologiczny stawia na Dolny Śląsk. Może powstać 40 tysięcy miejsc pracy
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA
-
2026-06-22 09:34:39
Dębica z nową inwestycją mieszkaniową. Za projektem stoi właściciel Galerii Raj
-
2026-06-22 08:40:36
Jest pozwolenie na budowę dużej inwestycji w centrum Wrocławia. Po latach zniknie pusta działka
-
2026-06-22 08:03:58
Globalny dostawca dla branży motoryzacyjnej z biurem w Krakowie
-
2026-06-22 07:52:03
Trzy firmy chcą odmienić jedną z najbardziej znanych ulic Wrocławia. Powstanie zielony deptak w centrum
-
2026-06-19 10:35:39
Aglomeracja śląska z nowym parkiem handlowym. Rusza budowa inwestycji w Lędzinach