Rusza budowa fabryki komponentów do akumulatorów elektrycznych w Nysie. Nowe miejsca pracy


2024.04.11
Autor: Piotr Maślak
Podpisana została umowa dotycząca budowy fabryki do produkcji komponentów akumulatorów do samochodów elektrycznych. Inwestycja firmy Ionway Poland powstanie w Nysie (województwo opolskie) i będzie dostarczała najcenniejszy akumulatorowy składnik.

Rozpoczyna się realizacja nowego zakładu w Nysie, w którym produkowane będą komponenty akumulatorów do samochodów elektrycznych. Chodzi o najcenniejszy akumulatorowy składnik.

Firma Pekabex Bet, spółka zależna Pekabeksu, zawarła umowę z Ionway Poland, dotyczącą budowy nowej fabryki w województwie opolskim. Zakład w Nysie dostarczał będzie aktywny materiał katodowy (CAM) wykorzystywany w pojazdach elektrycznych, które składają się z kilku metali, takich jak: nikiel, lit, mangan i kobalt. Inwestycja stworzy 900 miejsc pracy. Jej ukończenie zaplanowano na koniec sierpnia 2025 roku.

Nyski zakład będzie zasilany energią odnawialną, dążąc jednocześnie do zeroemisyjności. Polski rząd wsparł inwestycję, przekazując spółce dotację finansową w wysokości 350 milionów euro. Łączna wartość inwestycji do 2030 r. wyniesie 1,7 miliarda euro.

Ionway Poland to spółka utworzona w październiku 2023 roku, przez Umicore i należącą do Grupy Volkswagen firmę PowerCo. Ionway zwiększa znaczenie Unii Europejskiej w branży rozwiązań z zakresu elektromobilności. Założenia spółki podają, że do końca 2030 r. roczna zdolność produkcyjna firmy zwiększy do 160 GWh, co odpowiada 2,2 mln pojazdów elektrycznych.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.