Znamy harmonogram realizacji projektu Nowa Emilia w Warszawie
Miasto Warszawa wykonało kolejny krok w kierunku wybudowania Nowej Emilii przy parku Świętokrzyskim. Ogłoszone zostało postępowanie na wybór partnera prywatnego.
Pawilon Meblowy Emilia to jeden ze symboli Warszawy lat siedemdziesiątych XX wieku. Budynek w stylu modernistycznym na początku XXI wieku stał się na kilka lat siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, następnie dokonano jego rozbiórki. Teraz obiekt ma powrócić na mapę Warszawy w formie zbliżonej do oryginału, dzięki wykorzystaniu historycznych elementów budynku.
Pierwsze plany Nowej Emilii mówiły, że pawilon stanie na działce u zbiegu ulic: Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Ostatecznie budynek stanie przy parku Świętokrzyskim nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki.
Ogłoszone zostało właśnie postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nową Emilię. Inwestycja realizowana będzie w formule PPP.
Nowa Emilia będzie 3-kondygnacyjnym budynkiem o łącznej powierzchni ponad 7 000 mkw. W obiekt pełnił będzie funkcję aktywizującą i integrującą społeczeństwo. Powstać ma również miejska oranżeria współistniejąca z przestrzenią usługową np. konferencyjno-wystawienniczą, gastronomiczną. Na parterze i piętrze Emilii zaplanowano ogród zimowy. Największą część obiektu zajmie strefa konferencyjna, która mieściła się będzie na poziomie -1 o powierzchni ponad 3 000 mkw.
Pomimo, że inwestycja zrealizowana zostanie w nowej technologii, to zgodnie ze wskazówkami Stołecznego Konserwatora Zabytków, który czuwał będzie, aby budynek został odwzorowany wg. pierwotnego wyglądu.
Zakończenie postępowania i podpisanie umowy z partnerem prywatnym nastąpić ma w drugim kwartale 2021 r. Po podpisaniu umowy, partner będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji. Nowa Emilia ma zostać oddana do użytku w pierwszej połowie 2023 roku.
Pawilon Meblowy Emilia to jeden ze symboli Warszawy lat siedemdziesiątych XX wieku. Budynek w stylu modernistycznym na początku XXI wieku stał się na kilka lat siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, następnie dokonano jego rozbiórki. Teraz obiekt ma powrócić na mapę Warszawy w formie zbliżonej do oryginału, dzięki wykorzystaniu historycznych elementów budynku.
Ogłoszone zostało właśnie postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nową Emilię. Inwestycja realizowana będzie w formule PPP.
Pomimo, że inwestycja zrealizowana zostanie w nowej technologii, to zgodnie ze wskazówkami Stołecznego Konserwatora Zabytków, który czuwał będzie, aby budynek został odwzorowany wg. pierwotnego wyglądu.
Zakończenie postępowania i podpisanie umowy z partnerem prywatnym nastąpić ma w drugim kwartale 2021 r. Po podpisaniu umowy, partner będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji. Nowa Emilia ma zostać oddana do użytku w pierwszej połowie 2023 roku.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra