Warszawa ma pójść drogą Kopenhagi czy Amsterdamu. Rusza rewitalizacja centrum stolicy

2021.03.02

Rewitalizacja "placu pięciu rogów" w Warszawie to kolejne działania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w ramach projektu Nowe Centrum, po decyzji o dokończeniu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz o budowie zielonego placu przed nim.

W poniedziałek, 1 marca rozpoczęła się rewitalizacja placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej w Warszawie, potocznie zwanego „placem pięciu rogów”. Jest to kolejny etap realizacji projektu Nowe Centrum. Wcześniej podjęto decyzję o dokończeniu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz o budowie zielonego placu przed nim, a także po przebudowie alei Jana Pawła II od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ i wytyczeniu tam nowej drogi dla rowerów oraz przejść dla pieszych

Plac u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej w ciągu najbliższych miesięcy przejdzie gruntowny remont. Metamorfoza "placu pięciu rogów" połączona zostanie z nowym wyglądem ulicy Chmielnej, na którą konkurs architektoniczny ogłosił właśnie prezydent stolicy.

"Plac pięciu rogów" będzie miał jednolitą nawierzchnię bez wydzielonych chodników i jezdni, gdzie priorytet będą mieli piesi. Posadzka placu wykonana zostanie z dużych płyt z betonu, a na samym placu zamontowana zostanie fontanna, liczne siedziska, nowe latarnie i zieleń. Nowe nawierzchnie zyskają również ulice Szpitalna i Krucza.

Projekt wypracowała pracownia WXCA Sp. z o.o., a prace wykona firma Strabag. Koszt przebudowy to 14,5 mln zł.

- Bardzo zależy mi nie tylko na tym, żeby ścisłe centrum stolicy zyskało nowy wygląd, ale również na tym, aby docelowo połączyć dwa centralne punkty w stolicy, a więc PKiN ze Starówką poprzez przyjazny i bezpieczny dla pieszych i rowerzystów, ale także bardziej zielony system ulic i placów – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. - W ten sposób obszar pomiędzy PKiN a Starówką zyska nowe życie – dodaje.

Kolejną ważną decyzją w kierunku zmiany centrum stolicy będzie ogłoszony konkurs na przebudowę ulicy Złotej. Planowana jest również budowa przejścia dla pieszych przez ulicę Marszałkowską na wysokości ulicy Złotej.

Marszałkowska, jako główna ulica Warszawy zostanie przebudowana. Powstanie tam droga rowerowa, wyremontowany zostanie chodnik, a na szerokiej jezdni wytyczone zostaną miejsca postojowe. Ta część inwestycji realizowana będzie do lata, a jesienią na tym odcinku posadzony zostanie nowy żywopłot.

- Chciałbym, aby w najbliższych latach Warszawa przeszła metamorfozę podobną do tej, którą przeszły Kopenhaga, Sztokholm czy Amsterdam. Wszystko po to, żeby miasto, które do tej pory było idealnym miejscem do pracy, stało się też idealnym miejscem do życia – mówi Rafał Trzaskowski.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • To ze nie
  Gość
  2021-03-02 15:29:02
  A może by tak najpierw zadbać o wywóz śmieci wodociągi i inne takie przyziemne sprawy?

 • User
  Gość
  2021-03-02 16:08:40
  Rewitalizacja centrum trwa i trwa ale warszawa to nie same centrum ! Reszta ulic też wymaga remontów choćby zaniedbanych ciągów pieszych czego najlepszym przykładem jest Warszawskie Bródno , Wawer , Grochów itd.

 • BiZ
  Gość
  2021-03-02 16:14:25
  A może zadbać o bloki komunalne?? Wielu ludzi jest w tym kraju zbyt biednych ,nie mają zdolności kredytowej

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.